Matthew Dear to DJ, producent i zdecydowanie – eksperymentalista. Nagrywający pod szyldem Ghostly International artysta ma swoim koncie kilka albumów, kilka EP-ek, remixy m.in. dla The XX, Hot Chip, Chemical Brothers. Eksploruje przeróżne muzyczne tereny, miesza przeróżne brzmienia i stylistyki.

W okolicach połowy stycznia ukazała się EP-ka zatytułowana Headcage, która jest zapowiedzią kolejnego, długogrającego materiału Deara – albumu Beams, który swoją premierę będzie miał jeszcze w tym roku. Do współpracy Dear zaprosił producentów: Vana Riversa i The Subliminal Kid, a także wokalistę The Drums, Jonny’ego Pierce’a.

Minialbum jest nieco rozchwiany emocjonalnie. W utworach usłyszmy zarówno spokojne i miękkie melodie, jak i nieco mroczne, niepokojące dźwięki. Całość jest utrzymana w stonowanych energicznie muzycznych barwach. Bez wybuchów, bez krzyków, bez szaleństw. Melancholia (ta idąca w stronę zadumy, ewentualnie łagodnego smutku) to motyw przewodni Headcage, goszczący zarówno w brzmieniach jak i w tekstach.

Nie mylmy tylko wspomnianej melancholii ze ślamazarnością, bo ten materiał nie ma absolutnie nic wspólnego z jakkolwiek pojmowaną stagnacją. Fakt, parkietów nie zrywa, ale do kołysanki również mu daleko. Najlepiej świadczy o tym pierwszy i tytułowy kawałek. Wtóruje mu In the Middle (I Met You There), który zasługuje na szczególną uwagę, bowiem tej świetnej muzycznie kompozycji magii i charakteru dodaje wokal Jonny’ego. Przy Street Song zrobi się nieco leniwie i może nieco płaczliwie przez falset Deara. Osobiście mam wrażenie, że ten utwór powstał w wyniku solidnego upojenia alkoholowego, ale co ja tam wiem o alkoholu i upijaniu się… Nie moja to wrażliwość! Around a Fountain natomiast ma w sobie odrobinę tajemnicy, szczyptę niepokoju i śladowe ilości mroku w wokalu.

Headcage może ciekawić i absorbować słuchacza, determinować przeróżne myśli i odczucia. Co jednak najważniejsze – skłania do wyczekiwania na nowy krążek artysty, przede wszystkim za sprawą naprawdę dobrej, klimatycznej kreacji w postaci In the Middle (I Met You There).

Nie ma więcej wpisów