tres-bProdukcja albumu 40 Winks of Courage została w znacznej części sfinansowana przez fanów, którzy okazali swoje wsparcie zespołowi très.b, poprzez udział w kampanii crowdfundingowej. Bez względu na to, co kierowało osobami, które przyczyniły się do pomocy materialnej przy produkcji tego krążka, każda z nich poczuła zapewne dumę ze swojego wkładu, kiedy światło dzienne ujrzał 40 Winks of Courage.

Największą jednak dumę powinni czuć Misia Furtak, Olivier Heim i Tom Pettit. Stworzyli oni bowiem album pełen interesujących, różnorodnych, niebanalnych i nastrojowych kompozycji, które urzekają, wprowadzając momentami w zadumę, a innym razem ziejąc agresją. Nierzadko obecne, wolne tempo nie niesie ze sobą nudy, a właśnie buduje nastrój. To samo powodują klimatyczne partie bębnów, których mroczne brzmienie intryguje, zamiast wywoływać niepokój. Głos Misi idealnie współgra z gitarowymi aranżacjami utworów.

Na 40 Winks of Courage usłyszymy m.in. nastrojowe Like Is, Longing, Woolgathering, czy też fantastycznie brzmiące Something to Forget. Żywsze dźwięki znaleźć można w The Goose Hangs High i mocniejsze uderzenie w postaci Wheels and Engines. Największym atutem tej płyty jest to, że jej różnorodność nie wyklucza spójności całego projektu. Środki przekazu, choć skromne (wokal, gitary, perkusja), generują bogaty zakres naprawdę pięknych melodii. Na tym krążku wszystko do siebie pasuje, wszystko brzmi czysto, a surowość dźwięków jest tylko pierwszym wrażeniem, które szybko zaciera miękki wokal Misi.

Sukcesem debiutanckiego krążka très.b była Fryderyk w 2011 roku w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku”. Z kolei druga studyjna płyta zespołu jest typowana na jeden z najważniejszych polskich albumów 2012 roku. Mówi się o niej jako o jednej z najlepszych płyt z muzyką alternatywną na przełomie kilku ostatnich lat ze znaczkiem „must have”.

Nie ma więcej wpisów