Dwa tygodnie temu poznaliśmy pierwszych artystów, którzy pojawią się na festiwalu. Dziś mamy informację o następnych.
Jeśli jesteście fanami muzyki noise, to z pewnością ucieszą was dwa fakty związane z dzisiejszymi ogłoszeniami. Mianowicie: Vatican Shadow i Kevin Drumm. Tego pierwszego możecie znać jako Dominika Fernowa, aka Purient. Tego drugiego napewno kojarzycie z płytą Imperial Distortion lub Sheer Hellish Mismah, na których noise, dron, źle działające efekty gitarowe i analogowe syntezatory są znakiem rozpoznawczym. Obaj artyści poharatają nasze uszy na jednym koncercie.

Unsound zaprosił również doświadczone postaci ze sceny house. Pierwszą jest Hieroglyphic Being. Ten człowiek z Chicago od 15 lat funkcjonuje na pograniczach sceny house, budując kształt współczesnej muzyki tanecznej. Według Wire Magazine, Hieroglyphic Being rozbraja wszelkie klisze na temat setów didżejskich, a przekonać się o tym możemy słuchając najnowszego mixu dla FACT. Kolejnym doświadczonym artystą z sceny Chicago house jest Traxman. Jego debiut (!) ukazał się niedawno nakładem Planet Mu. Traxman wraz z gośćmi Unsound 2011, Dj Rashadem i Dj Spinnem należy do kolektywu Ghetto Teknitianz i zadziwia swoimi dokonaniami. Nie tylko szerokim i często zupełnie przeciwstawnym doborem sampli (od Prince do AC/DC) ale również zwinnością tworzonych rytmów.

Nakładem Planet Mu ukazała się w 2011 roku płyta Severant – album jednocześnie retro i nowoczesny. Autorem jest Kuedo ( połowa Vex’d), który wystąpi na tegorocznej edycji Unsound Festiwal wraz z berlińskim kolektywem artystów wizualnych MFO. Voices from the Lake – autorzy jednej z najlepszych płyt tego roku, opisywanej jako pełnometrażowa historia stworzona wyłącznie dzięki oszczędnej palety techno także zawitają do Krakowa. Projekt ten tworzą włosi: Donato Dozzy i Neel. Shackleton to następny artysta,który jest już znany Unsound’owej publiczności. Miernikiem jego formy może być jego występ na MUTEK w Montrealu – spodziewajmy się wyjątkowego koncertu!

Evian Christ ten rok może zaliczyć do naprawdę udanych. Jego opublikowana w tym roku, dostępna za darmo EP-ka Kings and Them stała się bardzo popularna. Znany dotychczas z setów na Unsound zaprezentuje się live. Cooly G jest o krok od wydania swojego debiutanckiego albumu, a już została doceniona przez FACT, który uznał ją za niesamowitą, a Boomkat określa ją jako upojną, hipnotyczną i filmową. Na festiwalu Cooly G wystąpi wraz z zespołem.

Ulubieniec krakowskiego Unsound, Ben Frost wystąpi po raz trzeci w tym roku. Wraz z dwoma perkusistami : Shazadem Ismaily i Gregiem Foxem zaprezentuje premierowy materiał. Pamiętając jego już legendarny koncert z 2008 roku w ramach festiwalu, twierdzę jedno: będzie niesamowicie. Powracającym artystą jest również Monolake (Robert Henke). Jego niezwykły projekt ATOM stworzony wspólnie z Christopherem Bauderem to audiowizualna instalacja składająca się z 64 spodświetlanych i sterowanych dźwiękiem baloników wypełnionych helem. Spektakl ten zostanie zaprezentowany w postindustrialnej przestrzeni nowohuckiego Teatru Łaźnia Nowa.

Senior Coconut aka Uwe Schmidt wystąpi w Polsce po raz pierwszy jako ATOMTM. Można się spodziewać, że usłyszymy przedpremierowo utwory z płyty, która ma się ukazać nakładem Raster-Noton w przyszłym roku.

Kolejne ogłoszenia Unsoundowe za nami. Już zaczyna robić się imponująco, a to dopiero początek ogłoszeń. Dotychczas ogłoszonymi artystami 10 edycji Unsound Festiwal są:

ATELECINE (USA) – światowa premiera
ATOM BY ROBERT HENKE & CHRISTOPHER BAUDER (DE) – premiera w Polsce
ATOM ™ (aka Uwe Schmidt) (DE) – premiera w Polsce
BEN FROST (AU/IS/USA) – światowa premiera
COOLY G – LIVE (UK) – premiera w Polsce
EVIAN CHRIST – LIVE (UK) – premiera w Polsce
JULIA HOLTER i Sinfonietta Cracovia (USA/PL) – premiera w Polsce, występ specjalny
HIEROGLYPHIC BEING – LIVE (USA) – premiera w Polsce
KUEDO – LIVE (UK)
KEVIN DRUMM (USA)
SHACKLETON – LIVE (UK)
TIM HECKER & ONEOHTRIX POINT NEVER (CAN/USA) – światowa premiera
TRAXMAN (USA) – premiera w Polsce
VATICAN SHADOW (USA) – premiera w Polsce
V/VM (UK) – premiera w Polsce, pierwszy koncert od 2006
VOICES FROM THE LAKE (DONNY DONAZO & KEEL) – LIVE (IT) – premiera w Polsce

Przypomnijmy również, że Unsound Festiwal odbywa się 14- 21 października w Krakowie pod hasłem THE END. Bilety i karnety na to wydarzenie pojawią się w sprzedaży pod koniec lipca.

Nie ma więcej wpisów