W środę 12. września podczas Sacrum Profanum odbędzie się koncert monograficzny Cezarego Duchnowskiego, podczas którego ma również pojawić się Igor Boxx wspólnie z grupą musikFabrik. Duchnowski podczas koncertu wykona utwór pod tytułem i. Artysta tak opisuje swoje inspiracje: Utwór dla zespołu i to projekt na grupy instrumentów i pewną szczególną syntezę: i – i, o – 1, 0. Input output. Wejście i wyjście, wszechobecny binarny system. Ingerencja, interpretacja, interakcja, integracja. Oświecenie, oportunizm, opętanie, uogólnienie. Projekt podejmie kolejną próbę koegzystencji form czystych i skrajnych; próbę zbrukania czystości tych form; próbę sformalizowania “pomiędzy” i “jak gdyby a jednak”; próbę wejścia w rejony abstrakcji, aproksymacji, artystycznej prawdy, rzeczywistej nieprawdy. Nie wiem czy w ogóle jest to możliwe ale na pewno warto spróbować.

Cezary Duchnowski studiował kompozycję w klasie Leszka Wisłockiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Występuje także w duecie z Agatą Zubel (recitale na głos i komputer). Jest wielkim orędownikiem muzyki improwizowanej. Chętnie współpracuje z muzykami jazzowymi, a także innymi artystami, których pasją jest kreowanie muzyki na żywo. Wraz z Pawłem Hendrichem i Sławomirem Kupczakiem powołał do życia grupę Phonos ek Mechanes. W ramach niej uprawia szczególny rodzaj elektronicznej muzyki improwizowanej – human – electronics, gdzie komputery kontrolowane są akustycznymi instrumentami. Cezary Duchnowski jest również twórcą muzyki do filmów i spektakli teatralnych.

Sylwetki Igora Boxxa nie trzeba przedstawiać. Połowa duetu Skalpel z powodzeniem realizuje samodzielne projekty. Twórca niezwykłego Festung Breslau – opowieści o sile i bestialstwie bolszewickiej nawałnicy, o determinacji terroryzowanych przez nazistów obrońców miasta. Wersja koncertowa projektu jest bardzo dynamiczna – danse macabre na gruzach płonącego, upadającego miasta. Muzyka artysty pełna jest niepokojących, psychodelicznych dźwięków składających się zarówno na pełne energii, mocno zrytmizowane utwory jak i mroczne, ambientowe dźwiękowe krajobrazy.

musikFabrik to z kolei interdyscyplinarny projekt, który oprócz muzyki, skupia się również na innych formach artystycznego przekazu – live electronics, taniec, teatr, film czy literatura. Cechą charakterystyczną grupy jest to, że w swoje występy angażuje publiczność. Dzięki nietuzinkowemu profilowi oraz wysokiemu poziomowi artystycznemu przedsięwzięć, musikFabrik jest jednym z najwyżej na świecie ocenianych zespołów, z którym chętnie podejmują współpracę kompozytorzy i dyrygenci. Wytężona praca owocuje przeszło 100 koncertami w ciągu roku w całej Europie, częstymi nagraniami dla stacji radiowych, a także produkcją własnych nagrań. musikFabrik regularnie występuje w ramach cyklu musikFabrik im WDR. W maju bieżącego roku zespół brał udział w wykonaniu cyklu Klang Karlheinza Stockhausena w ramach MusikTriennale.

Koncert transmitowany będzie przez  Program 2 Polskiego Radia.

Kiedy: 12.09
Gdzie: Teatr Łaźnia Nowa, Kraków
Start: 20:00
Bilety: 35/50 PLN

Nie ma więcej wpisów