Piątego dnia Festiwalu Sacrum Profanum, czyli 13 września (czwartek) podczas koncertu monograficznego Agaty Zubel usłyszymy cztery utwory. Sama kompozytorka wraz z zespołem  Klangforum Wien wykona The Shades of Ice, napisane dla London Sinfonietty, Labirynt do tekstów Wisławy Szymborskiej, Not I do poezji Samuela Becketta oraz Ulicami ludzkiego miasta. Pierwsze dwa utwory zabrzmią w Polsce po raz pierwszy natomiast Not I będzie miało tego dnia swoją światową premierę.

Agata Zubel specjalizuje się w interpretacjach muzyki XX i XXI wieku, a jej własne kompozycje wykonywane są na czterech kontynentach.  Obok własnych utworów ma w repertuarze dzieła blisko 50 twórców. W swojej muzycznej karierze zdobyła już wiele nagród i wyróżnień, wśród nich między innymi Paszport Polityki w 2005 roku oraz pięć lat później Fryderyka. Chwalona jest za przekraczanie granic tradycyjnego warsztatu wokalnego, stara się eksplorować nowe tereny, poszukuje, eksperymentuje, bo ma do tego świetne warunki i potrafi je w niespodziewany sposób wykorzystać. Świetnie czuje się zarówno w towarzystwie orkiestry jak i zespołów kameralnych. W ostatnich czasach częściej można się z nią zetknąć na operowej scenie. Obecnie pracuje nad operą Oresteia.

Podczas koncertu Agacie Zubel towarzyszyć będzie Klangforum Wien – 24-osobowa grupa solistów pochodzących z 9 krajów, wykonujących głównie muzykę współczesną. Zespół skupia się na wymianie pomiędzy muzykami a dyrygentem odrzucając tradycyjny model uprawiania muzyki. Grupa występuje w najznakomitszych salach koncertowych całej Europy, Stanów Zjednoczonych i Japonii.

Koncert będzie transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia.

Kiedy: 13.09
Gdzie: Teatr Łaźnia Nowa
Start: 20:00
Bilety: 35/50 PLN

Nie ma więcej wpisów