Szósty dzień Sacrum Profanum to występ wyjątkowy, składający się z czterech odsłon. Będzie to koncert monograficzny Sławomira Kupczaka – wybitnego polskiego kompozytora, podczas którego za wykonanie odpowiedzialny będzie zespół Cikada Ensemble. Jest to grupa, która nie ukrywa swoich wyraźnych inspiracji współczesną muzyką północy. Cztery kompozycje, które zabrzmią na deska teatru Łaźnia Nowa to po części utwory już znane, a po części przygotowane specjalnie na ten występ. Dwa pierwsze, stworzone przez Kupczaka będą miały swoje prawykonanie na festiwalu. Na tę premierę światową, składa się Raport – przygotowane na tzw. zespół kameralny i komputer. Został napisany do słów Pawła Krzaczkowskiego. Drugi to Analogya 1, w wersji na theremina, syntezatory analogowe, komputer i zespół kameralny. Ta ostatnia kompozycja została stwarzana specjalnie dla wykonawców, czyli Cikada Ensemble. Dodatkowo można będzie usłyszeć Res Facta oraz  Anafora VI, który również przygotowany został dla tych samych muzyków. Ten utwór ma na koncie nagrodę zdobytą na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Rzymie.

Odbiorca mojej muzyki nie zawsze ma świadomość, że nie traktuję pewnych muzycznych gestów zapisanych w partyturze na poważnie – tak o swojej twórczości mówi Sławomir Kupczak, autor kompozycji szóstego dnia Sacrum Profanum. Brzmi to dziwnie znając osiągnięcia kompozytora na arenie światowej. Ten stypendysta Ministra Kultury szlifował swój kunszt studiując u Jana Wichrowskiego, Stanisława Krupowicza czy Cezarego Duchnowskiego. O jego bardzo szybko rozwijającej się karierze pod okiem najlepszych kompozytorów można by długo pisać. Warto więc tylko wspomnieć, że jest on jedną z postaci Wrocławia, z którego to miasto jest naprawdę dumne. Jego twórczość skupiona jest głównie na instalacjach dźwiękowych, łączących muzykę klasyczną z zastosowaniem elektroniki. Jego koncepcja pozwoliła mu na szeroki odbiór  i zaowocowała występami na wielu festiwalach, zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. Jego utwory wykonują najlepsi soliści, zespoły i całe orkiestry symfoniczne.

Wykonawcy koncertu monograficznego w czterech odsłonach, to zespół norweski zafascynowany muzyką współczesną, zarówno pochodzącą ze swojego kraju jak i całej Skandynawii. Na krakowskim festiwalu pojawili się już w 2010 roku. Członkowie grupy są na scenie już od ponad dwudziestu lat, a zdobyte doświadczenie przerodziło się w szacunek w całym środowisku europejskim. Na Sacrum Profanum muzycy pojawią się w pełnym składzie, w wyłącznie którym kryją się pod nazwą  Cikada Ensemble. W ich dorobku można znaleźć ponad 30 albumów, a występy na żywo są stale poszerzane o nowe koncepcje i utwory. Współpracują z ważnymi nazwiskami zarówno wśród kompozytorów, jak i solowych artystów. Często skłaniają się do występów w projektach audiowizualnych, jazzowych czy elektronicznych.

Koncert transmitowany będzie przez Program 2 Polskiego Radia.

Kiedy: 14.09 (piątek)
Gdzie: Kraków, Teatr Łaźnia Nowa (ul. Osiedle Szkolne 25)
Wstęp: ulgowy 35 zł / normalny 50 zł
Start: 20:00

Nie ma więcej wpisów