Kronos Quartet,  zespół który przez prawie 40 lat występuje w tym samym, niezmienionym składzie, powołanym do życia w San Francisco przez skrzypka Davida Harringtona, uświetni jubileuszową, dziesiątą edycję krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum. Muzycy, przed występami z islandzkim Sigur Rós, zaprezentują nam się przy dźwiękach elektroniki.  Kwartet głównie operujący we współczesnej muzyce poważnej, potwierdza, że ich podejście do repertuaru się nie zmieniło i cały czas otwarty jest na nowe eksperymenty. Dotychczas w ich repertuarze pojawiły się  adaptacje muzyki jazzowej, rockowej, a także kompozycje napisane na potrzeby filmów Darrena Aronofsky’ego. W swoim dorobku posiada również współpracę z wieloma wybitnymi gwiazdami, jak Tom Waits, czy David Bowie.

Ten znakomity amerykański kwartet smyczkowy będzie otwierał wszystkie cztery części dwugodzinnego koncertu. Każda z nich poświęcona będzie innemu polskiemu kompozytorowi, zaczynając od Krzysztofa Pendereckiego, przez Henryka Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, a kończąc na Wojciechu Kilarze. Kronos Quartet zaprezentuje nam oryginalną wersję wybranego utworu z repertuaru tychże artystów. Następnie scenę przejmą przedstawiciele londyńskiej wytwórni Ninja Tune. Na ich czele stanie reaktywowany specjalnie na to wydarzenie wrocławski duet Skalpel, z przygotowanymi aranżacjami wcześniej zaprezentowanych kompozycji w wersji elektronicznej. Obok Igora Pudło i Marcina Cichego za konsoletami staną również DJ Food i DJ Vadim, King Cannibal oraz duet Grasscut.

To niezwykle intrygujące wydarzenie podziwiać będzie można 15 września, a koncert rejestrowany będzie przez Program 2 Polskiego Radia.

Nie ma więcej wpisów