Do rozpoczęcia festiwalu pozostał już niespełna miesiąc. Dzisiaj poznaliśmy polskich wykonawców, którzy zasilą szeregi debiutującej w tym roku Red Bull Music Academy Stage. Są to Daniel Drumz, Zeppy Zep oraz Harper.

Daniel Drumz ma 27 lat i pochodzi z Krakowa. Od 12 lat stoi za gramofonem, wcześniej uczył się gry na trąbce. Wielokrotny laureat konkursów turntablistycznych. Klubowe sety Daniela to mix deep funku, post-ATCQ hiphopu, afrobeatu, dancefloor jazzu, soulu i rzeczy pokrewnych – od szeroko pojętych editów beatowych, przez neo-soul, kończąc na nu-jazzie, broken beacie. Razem z berlińskim pianistą – Jimem Dunloopem – oraz krakowskim DJ’em Krimem tworzy kolektyw Mako Boko.

Zeppy Zep również jest mieszkańcem Krakowa i zarazem jedną z czołowych postaci sceny future garage, obok Supra1 i The Phantom. Swoją obecność na scenie producenckiej zaznaczył utworem Quality, ale zdecydowanie większego rozgłosu przysporzył mu mroczny, dynamiczny utwór Sierra, który znalazł się na składance PL Funky wydanej nakładem wytwórni Top Billin. W 2010, krążące w nieoficjalnym obiegu Menace i Rebis znalazły się w miksie xxxy‚ia dla FACT Magazine, oraz na liście Sindena. Dzielił scenę z takimi postaciami jak Moodymann, Jackmaster, Kode9, Untold czy Mosca. W kwietniu 2011 miał przyjemność wystąpić na festiwalu Unsound w Nowym Jorku.

Harper to znany dziennikarz muzyczny oraz DJ. Jest autorem takich kompilacji jak m.in. I Feel Good (soul, disco i funk), pionierskiej, breakbeatowej Plastikfikation Beat 1 w 1999 roku okrzykniętej przez Gazetę Wyborczą najlepszą klubową składanką wydaną Polsce, serii Plastik Collexion oraz Friendly Beats (wespół z Noviką, Lexusem oraz Bartkiem Winczewskim). Przez wiele lat specjalista od breakbeatowych brzmień, sięga również po tech-funk, nowe zbasowane formy muzyki house a także dubstep. Prekursor basowego grania w Polsce (muzykę dziś najczęściej określaną mianem fidget czy bassline grywał zanim cała blogowa brać zaniechała picia mleka na rzecz mocniejszych trunków). Z radością grywa również bardziej organiczne, czarne dźwięki – szczególnie fuzję reggae, hip hopu, muzyki dancehall i funku. Ową miłość do funku i muzyki reggae / ragga, słychać również w mocniejszych setach Harpera.

FreeFormFestival odbędzie się w dniach 12-13 października w Soho Factory. Wystąpią m.in. Little Boots, Delphic, Jazzanova, Digitalism czy Toddla T.

Nie ma więcej wpisów