Read the english version of the article >>>

Panie i Panowie, w imieniu MusicIs.pl i całej załogi witam na pokładzie Dźwięków Europy. Jestem Luca – Belg od 2011 roku, Włoch od urodzenia i będę Waszym muzycznym przewodnikiem. Dziś będziemy odkrywać muzyczne miejsca Brukseli, a także przyjrzymy się najlepszym dorocznym festiwalom regionu – Région de Bruxelles-Capitale. Upewnijcie się zatem, że Wasze drinki są zimne, a Wasz rożek z frytkami napełniony. Życzymy Wam przyjemnej muzycznej podróży! MusicIs.pl gotowe do startu.

Pierwszym przystankiem jest Ancienne Belgique, dla przyjaciół po prostu AB. W historycznym sercu Brukseli, AB jest reprezentantem wiodącej trójki wśród sal koncertowych, w których mają miejsce kameralne, intymne, pełne pasji występy międzynarodowych i lokalnych gwiazd muzyki współczesnej, jak np. Jessie Ware, Bat for Lashes, Snoop Dogg’a, Angusa i Julii Stone, Sarah Ferri, Emeli Sandè, Of Monsters and Men, Fun, The Vaccines, The Tallest Man on Earth, Hot Chip, Grizzly Bear, alt-J, Alabama Shakes, Django Django, Beach House, czy Poliçy. Nic dziwnego, że mottem tego miejsca jest: prezentowanie muzyki współczesnej, tworzonej przez ludzi dnia dzisiejszego na temat świata, w którym żyją. Czyż nie brzmi to lepiej, niż tak dobrze znane nam carpe diem? O, tak!

Przemierzając około dwudziestu minut na północ, natkniemy się na Botanique. Wybudowany w 1829 roku budynek, z przeznaczeniem na naukową i botaniczną jednostkę badawczą, jest obecnie jednym z najważniejszych miejsc muzycznych na mapie Brukseli, posiadającym niesamowicie bogaty rozkład koncertów indie-pop-rockowych. Na jego scenach wystąpili do tej pory: Hidden Orchestra, A Place to Bury Strangers, Two Door Cinema Club, Grimes, Matt Corby, Local Natives, Bonaparte, Get Well Soon, The Hundred in Hands, Friends, Boy, Kimbra, Lemonade, Dan Deacon, The Crookes. Organizacja rokrocznie 220 koncertów oraz goszczenie 30 artystów i zespołów to jednak trudne zadanie. Dlatego też Botanique dysponuje ośmioma unikalnymi halami, do których zalicza się również zgadnijcomieściłosiętuwcześniej Cirque Royal (grali w niej m.in. Lianne La Havas, Michael Kiwanuka, Ed Sheeran, Ben Howard, The Ting Tings, Glen Hansard, Mika, Keane, Steve Vai, Ian Anderson). Mimo to, Botanique jest wciąż jednym z najlepszych ogrodów w mieście.

Z ogrodu botanicznego przenosimy się do lasu. Naszym trzecim przystankiem jest bowiem Forest National. Ta największa sala koncertowa w Brukseli – 8000 miejsc siedzących – jest jedną z najbardziej lubianych przez artystów, publiczność i tour menagerów aren. Od 1970 roku zapewnia Belgom moment chwały, jeśli brać pod uwagę imponującą listę gwiazd wszystkich gatunków muzycznych i każdego przedziału wiekowego. Wymienić można tutaj takie osobistości sceny muzycznej jak: Alanis Morissette, Kasabian, Jason Mraz, Deep Purple, Seal, Sigur Ròs, Zucchero, Lana Del Rey, LMFAO, George Michael, Norah Jones, Duran Duran, The Smashing Pumpkins, Scorpions. Poza koncertami, Forest organizuje również wydarzenia sportowe i te, które dla fanów muzyki mają zapewne małe znaczenie. Nie ma zatem o czym mówić!

Ostatnim punktem na naszej trasie jest Bozar – Palais des Beaux Arts. Centrum artystycznego i kulturalnego życia, Bozar (to właśnie tak wymawia się Beaux Arts) pozwala na doświadczenie kreatywności i jakości, którą gwarantuje artystyczna różnorodność tego miejsca. Muzyka, kino, literatura, architektura, teatr, taniec. Wszystko razem. Co jeszcze? Bozar Experience, czyli nic innego jak to by: być uwiedzionym przez zdumiewający artystyczny mash-up, w którym sztuka i ludzie patrzą na siebie wzajemnie. Palais posiada cztery hale koncertowe, a wśród nich uznaną – Henry Le Boeuf, jedną z najlepszych sal na świecie przeznaczoną do występów akustycznych. Nie żartuję! Naprawdę, nie żartuję.

Panie i Panowie, nadszedł czas, by zwrócić Waszą uwagę na największe miejskie festiwale Brukseli. Pierwszym z nich jest Brussels Jazz Marathon, który ma miejsce w maju. Jest to doroczne rendez-vous dla międzynarodowych artystów jazzowych. Koncerty odbywają się na czterech scenach ustawionych pod gołym niebem, na największych placach w mieście: Grand Place, Sablon, St. Chaterine i Fernand Cocq.

Kolejnym majowym festiwalem jest Les Nuits Botanique, prawdopodobnie najpopularniejsze wydarzenie muzyczne w Brukseli. Jedenaście dni muzyki w pięciu miejscach w sercu Brukseli z eklektycznym, dobrze zapowiadającym się line-upem (Absynthe Minded, Bombay Bicycle Club, C2C, Charlotte Gainsbourg, Django Django, Friends, Intergalactic Lovers, Laura Gibson, Montevideo, Noa Moon, Oxmo Puccino, Grimes).

Odbywający się na przełomie czerwca i lipca Festival Couleur Café jest wydarzeniem multikulturalnym, o całym przekroju gustów, rytmów, jest multikolorowym festiwalem muzycznym, na którym pojawili się już tacy artyści jak: Ayo, Ben L’Oncle Soul, Collie Buddz, Erikah Badu, General Elektriks, Gogol Bordello, Public Enemy, Sean Paul, Stephen Marley, The Subs. Impreza odbywa się na terenie Tour & Taxis, oferującego szeroki zakres koncertów i innych imprez.

Sierpniowy Brussels Summer Festival celebruje pewne lato i niezbyt pewne słońce dziesięcioma dniami muzyki, występami 150 międzynarodowych i lokalnych artystów i czterema scenami na wolnym powietrzu. Muzyczny grill!

Ostatnim festiwalem, na który wart zwrócić uwagę jest Bozar Electronic Music Festival. To trzydniowe forum dotyczące szeroko pojętej sztuki elektronicznej, które odbywa się we wrześniu w Bozar. Każdego dnia czeka tam na festiwalowiczów masa muzyki dopełniona fotografią, sztukami wizualnymi i instlacjami świetlnymi.

Jak widzicie, Bruksela to miejsce, gdzie zawsze jest czas na dobrą muzykę. Żadnych zasad, żadnego faworyzowania. Scena muzyczna jest niezwykle zdywersyfikowana w gatunkach, poziomie popularności, a także pod względem narodowości, tak samo w przypadku publiczności, jak i artystów. Lubisz to, dzielisz się tym, cieszysz się tym. Ostatecznie, ten wielki tygiel wszystkiego… to właśnie duch Brukseli!

W imieniu MusicIs.pl, dziękuję za przyłączenie się do nas w pierwszej muzycznej wycieczce po Brukseli. Do zobaczenia, usłyszenia, poczytania wkrótce. Życzymy miłego muzycznego pobytu!

Nie ma więcej wpisów