Co roku tygodnik polityka nagradza nietuzinkowych oryginalnych artystów za osiągnięcia w dziedzinie szeroko pojętej kultury. Już 15 stycznia w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się Gala Paszportów Polityki – okazja jest nie byle jaka, bo Paszporty Polityki obchodzą swój jubileusz. O nominowanych w kategorii muzyka popularna pisaliśmy w grudniu.

Aby w ciekawy sposób muzycznie uczcić już 20.galę, zaproszono naprawdę wyjątkowych gości – Marcina Cichego i Igora Pudło, czyli legendarny Skalpel. Pochodzący z Wrocławia duet, sam został laureatem Paszportów w 2005 roku w kategorii muzyka popularna. Swoją twórczością nawiązują do klasyki polskiego jazzu. Jednak ich muzyki nie można tak łatwo zaklasyfikować – łączą to, co tradycyjne z nowoczesnością. Często zaskakują, o czym można było się przekonać na ubiegłorocznym festiwalu Sacrum Profanum – tym razem Skalpel odświeżył twórczość współczesnych polskich kompozytorów, nadając jej klubowy charakter i traktując ją jako punkt wyjścia do dalszej muzycznej wirtuozerii. Znani są nie tylko na naszym rodzimym podwórku, ale także za granicą m.in. dzięki współpracy ze słynną brytyjską wytwórnią Ninja Tune. Tym bardziej cieszy, że to właśnie Skalpel uświetni Galę Paszportów Polityki.

Jednak to nie koniec niespodzianek. Kolejnym artystą, który wystąpi na scenie, jest wybitny jazzowy pianista i kompozytor Piotr Orzechowski, znany jako Pianohooligan. Związany z muzyką od dziecka. Pochodzi z Krakowa, ma już na koncie bardzo duże osiągnięcia – jednym z najważniejszych jest zdobycie dwa lata temu 1. Nagrody na Montreux Jazz Piano Competition w ramach festiwalu w Szwajcarii. Warto wspomnieć, że chłopak ma zaledwie 22 lata, a już współpracował z Krzysztofem Pendereckim czy Adrianem Utley’em z Portishead.

Raczej niewiele osób będzie miało okazję zobaczyć galę na żywo, więc większości nie pozostaje nic innego, jak usiąść wygodnie w fotelu przed telewizorem i zobaczyć w ten sposób to jubileuszowe wydarzenie Polityki. Pod względem muzycznym zapowiada się ciekawie.

Nie ma więcej wpisów