Trainspotting, World War Z czy Atlas Chmur to tylko kilka pozycji filmowych, których poszczególne sceny bądź całość zostały nakręcone w Glasgow. Miasto, kuszące reżyserów swoim bezpretensjonalnym urokiem, pojawia się również w wielu teledyskach. My zdecydowaliśmy się przedstawić Wam pięć z nich.


Pierwszą propozycją na naszej liście jest Pride, pochodzący z trzeciego albumu Amy Macdonald. Poza muzyczną stolicą Szkocji w teledysku zobaczyć można okolice jeziora Loch Lomond, Hampden Park czy przedmieścia Glasgow. Sama wokalistka pokazana jest na brzegu rzeki Clyde oraz na dachu jednego z budynków w centrum miasta. Całość przedstawia też codzienne życie zwykłych Szkotów – oko kamery śledzi między innymi lokalną drużynę piłkarską, dwóch rybaków czy pracujących farmerów.


Franz Ferdinand – jedna z najsłynniejszych szkockich grup – wydała w 2006 roku EP-kę The Fallen, na której znalazł się kawałek L.Wells. Mimo że tekst opowiada o dziewczynie z Liverpoolu, to video promujące utwór zaprasza widza na wyprawę po Glasgow. Reżyser Blair Young zestawił w teledysku zupełnie kontrastujące ze sobą miejsca. Obok uniwersytetu, modnej dzielnicy West End, czy słynnego cmentarza Necropolis pojawiają się w nim fabryki, walące się budynki oraz komunalne osiedla mieszkaniowe. Rolę tytułowej Linsey Wells odgrywa Saskia Pomery – ówczesna studentka Glasgow School of Art.


Kolejny sztandarowy szkocki zespół – Belle and Sebastian – to grupa bardzo silnie związana z Glasgow. Właśnie w tym mieście muzycy nakręcili video promujące I’m a Cuckoo z 2004 roku. Wokalista Stuart Murdoch w teledysku odgrywa rolę aspirującego biegacza, trenowanego przez Allana Wellsa – szkockiego złotego medalistę olimpijskiego w biegu na 100 metrów. Jako że dla sportowcy-amatora bieżnia to za mało, zobaczyć go można trenującego w najróżniejszych częściach miasta. Ćwiczy w centrum pod Buchanan Galleries, biega dookoła urokliwej dzielnicy Hyndlands, zagląda pod blokowiska. Komediowa konwencja tego klipu na pewno rozśmieszy niejednego.


Numer cztery to jedyny artysta spoza Szkocji, którego teledysk prezentujemy w zestawieniu. Muzyk – Bonnie ”Prince” Billy przebył całą drogę ze Stanów Zjednoczonych do Glasgow, potańczył i porobił głupie miny przed kamerą, a wszystko na potrzeby video do I See a Darkness. Każdy student tamtejszego uniwersytetu z łatwością rozpozna dobrze znane mu tereny – klimatyczną alejkę Ashton Lane z barem Radio, pełną sklepów Byres Road czy cmentarz Necropolis.


Listę zamykamy singlem z debiutanckiego krążka Paolo NutiniNew Shoes. Teledysk do kawałka przedstawia muzyka jako niezłego balangowicza. Spanie do późna, imprezy do rana, brak pieniędzy… Chociaż nie zobaczymy tu zbyt wielu obrazów miasta, to kilka razy udaje nam się dostrzec charakterystyczne dla Glasgow piaskowe budynki z ogromnymi oknami. Fani wokalisty, mieszkający w dzielnicy Shawlands, na pewno czują się wyróżnieni. To właśnie po ich ulicach Nutini przechadzał się w czasie zdjęć.

Tym oto sposobem dotarliśmy do końca naszego zestawienia. Chociaż pięć to nie taka znowu wygórowana liczba, miejmy nadzieję, że czytelnika nie znużyliśmy, a on rządny wiedzy, ochoczo zabierze się do własnych wykopalisk w tej dziedzinie.

Nie ma więcej wpisów