Ifi Ude (właściwie Diana Ifeoma Ude) urodziła się w Nigerii, w plemieniu Ibo. Mając trzy lata, wyjechała do ojczyzny swojej matki – do Polski. Młode lata spędziła m.in. w szkole muzycznej, a także tańcząc, grając w teatrze amatorskim, czy też trenując lekkoatletykę. Co jednak ważniejsze, już od najmłodszych lat wykazywała zdolności wokalne.

Jej przygoda z muzyką zaczęła się pewnego wieczoru, kiedy trafiła na jam session w opolskiej siedzibie radia, gdzie na scenie gościł zespół Funkygor. Odważna Ifi weszła wówczas na scenę i tak – mniej więcej – zaczęła śpiewać.

Występowała w zespołach: Funkcjonalni, Funkygor, City, Szekspir, Hormonogram, Long Long. Obecnie pracuje na solowym projektem. Współpracuje z wieloma polskimi muzykami i producentami. Może być również kojarzona z jednego z popularnych talent-show.

Ifi Ude komponuje, produkuje, pisze teksty i – oczywiście – śpiewa (po angielsku, po polsku oraz w ibo). W swojej twórczości nie ogranicza się do jednego tylko gatunku muzycznego. Sięga m.in. po hipnotyzujący trans, minimalizm, a elektronikę łączy z szeroką gamą instrumentów akustycznych. Jednocześnie odwołuje się do tradycji, ale nie pozostaje w tyle, jeśli mówić o nowoczesnych nurtach. Artystka jest uznawana za jedną z najbardziej intrygujących postaci, jakie pojawiły się na polskiej scenie muzycznej w ostatnich latach.

Jej pierwsze single – My Baby Gone oraz Fala – zyskały uznanie zarówno słuchaczy, jak i dziennikarzy. Do utworu My Baby Gone powstał teledysk, którego produkcją zajęły się Siostry Bui. Ifi wzięła również udział w tworzeniu zupełnie nowej odsłony utworu Nie masz cwaniaka nad warszawiaka.

To oczywiście nie wszystko, co za nią i na pewno nie wszystko, co przed nią. Jej oryginalna postać niech przykuwa uwagę kolejnych osób, natomiast bogate muzyczne zaplecze i potencjał niech obfitują w kolejne wyjątkowe i interesujące dźwięki.

Nie ma więcej wpisów