Detroit w latach 60. kipiało muzyką. Kariery Steviego Wondera i Diany Ross wraz z The Supremes  zaczęły nabierać tempa, podmiejskie Ann Arbor ledwo mieściło temperament The StoogesAlice Cooper uczył się nakładać eyeliner, a za sprawą wytwórni Motown stałymi bywalcami miasta stali sięThe Jackson 5. By zostać zauważonym w tak konkurencyjny otoczeniu, potrzebna była niesamowita dawka szczęścia. I talentu. Nieprzeciętnym talentem charakteryzował się pewien piosenkarz meksykańskiego pochodzenia. Zauważony w pubie przez dwóch uznanych producentów, miał być nowym, ulepszonym Bobem Dylanem. Szybko nagrano debiutancką płytę, wróżąc spektakularny sukces. Ten jednak nie przyszedł. Osoby, które kupiły krążek można było policzyć na palcach (dokładna liczba sprzedanych kopii w Stanach Zjednoczonych to 6). Wkrótce piosenkarz zniknął. Krążyły pogłoski, że popełnił samobójstwo podczas koncertu.

Dziwnym trafem, pirackie wersje jego albumu wypłynęły na Czarnym Lądzie, bijąc w podzielonej apartheidem Afryce Południowej popularnością The Rolling Stones i Elvisa Presley’a. Rodriguez stał się lokalnym bohaterem, inspiracją, symbolem wolności i równości.

Jego owiane tajemnicą losy zaintrygowały niejednego. Dwóch południowoafrykańskich fanów postanowiło przeprowadzić własne śledztwo, odsłaniające kulisy śmierci muzyka. Poszukiwanie prawdy doprowadziło do zeskakującego odkrycia, a w następstwie nakręcenia filmu dokumentalnego o życiu Rodrigueza. Podbił on serca publiczności na festiwalach w Nowym Jorku, Los Angeles, Melbourne i Sundance. Polska premiera filmu przewidziana jest na 22 lutego.

Od 5 lutego dostępna jest także ścieżka dźwiękowa towarzysząca produkcji. Składa się na nią 14 utworów Rodrigueza:

1. Sugar Man
2. Crucify Your Mind
3. Cause
4. I Wonder
5. Like Janis
6. This In Not A Song, It’s An Outburst: Or, The Establishment Blues
7. Can’t Get Away
8. I Think Of You
9. Inner City Blues
10. Sandrevan Lullaby – Lifestyles
11. Street Boy
12. A Most Disgusting Song
13. I’ll Slip Away
14. Jane S. Piddy

 

 

Nie ma więcej wpisów