Zapewne pamiętacie tragedię jaka miała miejsce w Japonii w marcu 2011 roku. Najpierw trzęsienie ziemi w regionie Tōhoku o mocy 9 stopni w skali Rightera. Potem tsunami, której wysokość osiągnęła nawet 26 metrów wysokości. Liczne pożary – w tym w rafinerii ropy naftowej i elektrowni atomowej w Okinawie – spowodowały paraliż komunikacyjny, zawalone budynki i zagrożenie skażeniem środowiska. Precyzyjna liczba ofiar nie jest znana. Obecnie potwierdzono śmierć 15 560 osób, a 5329 uważa się za zaginione. Liczby te mogą jednak wciąż rosnąć. Japonia nie otrząsnęła się jeszcze po tym kataklizmie.

Wsparcie zadeklarowały już państwa całego świata. Do pomocy charytatywnej przyłączyli się też liczni muzycy. Do tej grupy właśnie dołączyli David Byrne i Sigur Rós. Artyści połączyli swe siły z organizacją Zapuni, która łączy efekty pracy japońskich artystów wizualnych z zagranicznymi muzykami. Razem stworzyli animację, której głównym tematem są dzieci poszkodowane przez tsunami.

Chłopaki z Sigur Rós na potrzeby tego projektu użyczyli piosenkę Hoppípolla z 2005 roku, która została przystrojona w animację wykonaną przez Yutaka Yamamoto. Efektem jest video nazwane Blossom, które możecie zobaczyć powyżej. Obraz przedstawia farmera, który stara się zasiać nasiona na zniszczonej przez tsunami ziemi. Grupa aniołów postanawia mu w tym pomóc. Efekt pracy artystów poruszy chyba najbardziej zziębnięte serca.

Założyciel Talking Heads połączył swe siły z muzykiem Ryuichi Sakamoto i animatorami ze stajniUrumaDelvi, czego efektem jest piosenka Psychedelic Afternoon. W tej zwariowanej kreskówce młody chłopiec jest dręczony koszmarami o tsunami. Zostaje jednak uratowany przez swojego dziadka hippisa, który wciąga go do zupełnie innego snu.

Nie ma więcej wpisów