Powiedzenie dobre, bo polskie z pewnością przyświecało pomysłodawcom Unknown Festivalu. Podczas gdy inni co rusz zasypują nas nazwiskami największych światowych gwiazd, które w tym roku odwiedzą Polskę, organizatorzy Unknown Festivalu wyszli im naprzeciw, organizując event, na którym zagrają tylko polscy muzycy. To nowy punkt na imprezowej mapie Warszawy- w tym roku odbędzie się bowiem pierwsza edycja tego ciekawie zapowiadającego się festiwalu. W zamierzeniu ma on prezentować najciekawszych, najbardziej wartościowych rodzimych artystów. Podczas dwudniowej imprezy na jednej scenie wystąpią przedstawiciele muzyki alternatywnej, rockowej, popowej, jak i elektronicznej.
Pierwszego dnia w Hydrozagadce usłyszymy:

Marsija i Tomasz Ziętek, czyli Loco Star na scenie wspólnie działają już od niemal dekady. Dzięki nietuzinkowemu połączeniu elektroniki z żywymi instrumentami takimi, jak bas, perkusja, czy trąbka Ziętka, zaskarbili sobie serca słuchaczy . Na koncie mają już trzy studyjne albumy, w tym wydany w ubiegłym roku Shelter.


Duet Rebeka to jeden z tych projektów, o których głośno było jeszcze przed oficjalnym wydaniem. A to oczywiście za sprawą charyzmatycznej wokalistki Iwony Skwarek i równie utalentowanego producenta Bartosza Szczęsnego. Muzycy ogromną wagę przykładają nie tylko do brzemienia, ale także do wizualizacji na koncertach. Ich utwory w wersji live są bardziej surowe i minimalistyczne, niż te z materiału studyjnego, co niewątpliwie odróżnia Rebekę od innych zespołów.

Olivia Anna Livki zaistniała dzięki jednemu z talent show i choć go nie wygrała, to została jednogłośnie nazwana  przez jury objawieniem. Niezwykłą mieszankę gryzącej gitary basowej, etnicznych beatów , afrykańskich rytmów i szalonego śpiewu mogliśmy usłyszeć na jej oficjalnie wydanym kilka miesięcy temu debiucie The Name Of This Girl Is.

Tego dnia zaprezentują się także Ziemianie oraz DJ Hrabia (klub Chmury)

Natomiast drugiego dnia zagrają :
W tym roku sześcioosobowa Sofa obchodzić będzie dziesięciolecie istnienia. W swoim dorobku mają trzy longplay’e, jedną EP-kę oraz nagrany wraz z O.S.T.R. album live w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Artyści czerpią to co w soulu, jazzie i R&B najlepsze, łącząc to wszystko z hip-hopem oraz napawającym optymizmem funkiem, od czasu do czasu dodając brzmienie syntezatorów.

Ifi Ude tak,jak Olivia Livki szerszej publiczności dała się poznać dzięki telewizyjnemu show. W jej utworach słychać inspiracje zarówno afrykańskim, jak i słowiańskim folklorem, hipnotyzujący trans i elektronikę, połączoną z akustycznymi instrumentami. Co ciekawe, miała udział w tworzeniu zupełnie nowej aranżacji Nie masz cwaniaka nad warszawiaka. Tym razem w rolę tytułowego cwaniaka wcieliła się Ifi, przewrotnie śpiewająca o tym że nie masz cwaniaka nad afro-warszawiaka.

Dziewczyn z Drekotów chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Nie boją się eksperymentów, w ich twórczości można dostrzec wpływy jazzu, folku i punku, a to wszystko okraszone rockową energią i kobiecą wrażliwością. Nie brak tu brzmienia perkusji, klawiszy czy elektroniki, oprócz tego znajdziemy także mniej oczywiste instrumentarium, takie jak skrzypce, egzotyczna cytra czy ziele angielskie. I taka właśnie jest ich debiutancka Persentyna, którą możecie wygrać w tym konkursie.

W Hydrozagadce wystąpią także New New i Band of Choice INNKAI, natomiast w Chmurach swój dj set zaprezentuje DJ Avtomat.
Lepszego rozpoczęcia wiosny chyba nie można sobie wyobrazić.

Kiedy: 22.03 – 23.03 (piątek, sobota)
Gdzie: Hydrozagadka, Chmury (ul. 11 Listopada 22), Warszawa
Start: 19:00
Wstęp: 39 pln na każdy dzień

Nie ma więcej wpisów