Szykuje się bardzo dobre muzyczne wydarzenie! Jeśli macie chęć posłuchać czegoś nowego i świeżego, to festiwal NowoBrzmienia jest specjalnie dla Was.

21-22 czerwca we wrocławskim klubie Puzzle odbędzie się kolejna edycja tego eventu. Idea, jaka przyświeca organizatorom, to promocja zdolnych, aczkolwiek mniej znanych w Polsce artystów, których ambicją jest tworzenie szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Co sie za tym kryje? Praktycznie wszystko, od trip-hopu, jazzu, po downtempo i dubstep.

Na scenie usłyszymy:

Ikonika – rzadki przykład kobiety, która umiała wypracować sobie własny styl i pozycję w gatunku opanowanym głównie przez mężczyzn. Na swoim koncie ma parę EP-ek i singli, ale sławę i dobre recenzje zyskała dzięki wydanej w 2010 roku długogrającej produkcji Contact, Love, Want, Have. Obecnie wydaje pod szyldem wytwórni Hyperdub należącej do Kode9.

Gathaspar – dobre potwierdzenie znanego przysłowia cudze chwalicie, swego… No właśnie, znacie Gathaspara? Polak z pochodzenia, wydający w zachodnich wytwórniach. Grywał w Panorama Bar oraz Watergate. Na swoim koncie ma album Artificial Respiration, na którym pokazał feerię swoich możliwości – swobodne łączenie techno, minimal z dubstepem czy nawet folkiem. Gathaspar miał okazję grywać już na takich festiwalach jak Fusion, SonneMondSterne czy Unsound.

The Phantom – o jego talencie świadczy zasilanie szeregów wytwórni Kitsuné oraz pojawienie się na falach BBC Radio 1. Bartosz Kruczyński i jego alter ego The Phantom sporo zwojowali na scenach zagranicznych. 2013 rok obrodził w dwie EP-ki, w tym jedną dla wytwórni Marcina Czubali – Your Mama’s Friend. Charakterystyczne dla siebie brzmienie czerpie z szeroko pojętego house’u, smooth jazzu czy grime’u, The Phantom miał okazję już prezentować się we Wrocławskim klubie Puzzle (w marcu tego roku).

Young Montana? – artysta nie po raz pierwszy zawita do Polski. Niektórzy z Was mogli na żywo oglądać jego występ podczas zeszłorocznego festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Young Montana? to muzyk z niecodzienną przeszłością. Sławę przyniosły mu nie liczne produkcje i wydawnictwa, a podcasty puszczane w radiu BTS przez Andrew Meza. Po takiej promocji, wydany w 2011 roku, album Limerence szybko zdobył uznanie, zaś wyróżniający się styl Jona Pritcharda okrzyknięto finezyjnym połączeniem muzyki elektronicznej z hip-hopem.

Kuedo – kryjący się pod tą nazwą Jamie Teasdale swoją renomę budował jako ½ dobrego dubstepowego składu Vex’d. Kuedo to jego nowe wcielenie, które ma pozwolić muzykowi rozwinąć skrzydła bez ograniczeń gatunkowych. Wydana w 2011 roku płyta Severant oscyluje pomiędzy electro a downtempo, ambientem, IDM. Sam artysta woli jednak określać to wydawnictwo jako muzykę przyszłości, promującą eskapizm, ucieczkę w futurystyczny świat marzeń. Słuchając tego przestrzennego i melancholijnego krążka, dokładnie takie wrażenie można odnieść.

Minoo – bywalec festiwali oraz artysta zasilający wiele kompilacji i remixów. Od dwóch lat wydaje dla Asfalt Records, polskiego labela założonego przez Marcina Grabskiego. Jego upodobania do łączenia muzyki elektronicznej i hip-hopu pozwoliły mu na współpracę m.in. z Pixelordem, Jonem Kennedym czy O.S.T.R.

Fischerle – muzyka dub-techno to tylko jedna z fascynacji Mateusza Wysockiego, czyli Fischerle. Nie stroni też od eksperymentalnych dźwięków, wideo-instalacji czy… bajkopisarstwa. Jego debiut to zasilenie składanki Files Under Dub 3. Poszczycić się również może występami u boku Kode9, Shed, DJ-a Spooky czy Moritz von Oswald Trio.

Klaves – artysta spod znaku house i future garaże. Ma zaledwie 21 lat, a na koncie już spore sukcesy. Zauważony przez prezentera radiowego Gillesa Petersona. Jego fragmenty muzyczne usłyszeli słuchacze BBC Radio 6. Publikacje o Klaves ukazały się również na łamach serwisu XLR8R.

Random Trip – trip-hop i hip-hop obudowane w nowoczesną elektronikę. Taką muzykę wykonuje Random Trip, którego debiutancka długogrająca płyta promowana będzie właśnie na festiwalu NowoBrzemienia. Artysta w tych 12. kawałkach nie stroni również od ethno dźwięków.

Ebola Ape – tajemniczy Ebo łączy audio z wizualami w sposób bezbłędny. Muzycznie serwuje swoim słuchaczom kolaż w postaci popu, ambientu, hip-hopu, a nawet muzyki sakralnej. Nie stroni również od syntezatorów oraz rozwiniętych partii wokalnych.

Festiwalowy line-up:

21.06 – piątek
Ikonika
Young Montana?
Klaves
Fischerle
Ebola Ape

22.06 – sobota
Kuedo
Gathaspar
The Phantom
Minoo
Random Trip

Nie ma więcej wpisów