Wiemy już, że podczas trzynastej edycji wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty wystąpią Tomahawk (wraz z Mike’iem Pattonem), L.U.C & Motion Trio oraz Mikołaj Trzaska. Za sprawą ostatnio ogłoszonej gwiazdy zrobiło się jeszcze bardziej eksperymentalnie i dziwnie, do tego składu dołączyła bowiem niesamowita amerykańska wokalistka, kompozytorka i performerka – Diamanda Galás.

Jeśli myślicie, że Grace Jones jest dziwaczna i ekscentryczna, zapoznajcie się z Diamandą. Artystka, która pochodzi z Grecji, jest znana na międzynarodowej scenie eksperymentalnej głównie dzięki swojemu niepowtarzalnemu głosowi, którego używa w co najmniej nieortodoksyjne sposoby. Jako jedna z pierwszych wokalistek pokusiła się o wprowadzenie do swojej gamy środków wyrazu rozmaitych jęków, zawodzeń, opętańczych krzyków i innych dźwięków, których nie odważę się nawet opisywać. Wpływy jej techniki wokalnej możemy zaobserwować z łatwością w twórczości takich artystów jak Björk, Soap&Skin, rodzimej Sui Generis Umbra czy nawet japońskich bogów metalu – Dir En Grey, ale nikt z nich nie osiąga nawet połowy różnorodności i szerokiej palety brzmień, jakimi może pochwalić się trzyipółoktawowy głos Galás.

Oprócz królowej dziwnej wokalistyki, na wrocławskich scenach zobaczymy także króla drum’n’bassu z lat 90. – Roni Size zostanie wsparty podczas koncertu przez MC Dynamite. Gratką dla fanów międzynarodowej współpracy będzie specjalny projekt koncertowy Rykardy Parasol, która zaprosiła do niego polskie wokalistki – Melę Koteluk oraz Misię Furtak z très.b. Premierą będzie również pierwszy koncert projektu Nervy, który tworzą Igor Boxx (ex-Skalpel) oraz Agim Dżeljilji (Őszibarack).

Na pozostałych imprezach towarzyszących festiwalowi zobaczymy również Semantik Punk, Minimatikon grający muzykę na żywo do filmu Gabinet dr Caligari, Elektro Moskva, NOM, uliczną paradę muzyczną Funky New Orleans oraz IP Group z audiowizualnym projektem dIP. Dla żądnych klubowych wrażeń przygotowano również cykl imprez didżejskich, na których swoje umiejętności za deckami zaprezentują m.in.: Niewinni Czarodzieje, Adrianna Styrcz & Kuba Libre, Przaśnik czy My Head Is Dubby.

Nie ma więcej wpisów