Stołeczna wytwórnia S1 Warsaw (nazwa pochodząca od kultowego sklepu płytowego Side One na Chmielnej) nie wydaje zbyt często, ale każdy release jest swego rodzaju wydarzeniem.

Didżeje skupieni wokół polskiej sceny tanecznej i hiphopowej (pamiętacie słynne imprezy Na Stare Milion czy nowe reinterpretacje klasyków polskiego hip-hopu na składance Niewidzialna Nerka?) konsekwentnie edukują słuchaczy. Z jednej strony poprzez bukowanie wybitnych artystów z zagranicy, którzy napisali swą muzyką historię kultury house i techno (Moodymann, Ron Morelli), z drugiej zaś poprzez granie doskonałej jakościowo muzyki, głęboko osadzonej w klasyce gatunków oraz organizowanie corocznego Record Store Day. Wszystko krąży wokół słowa respekt – jako symbolu szacunku dla prekursorów sceny, płyty jako nieodzownego elementu kultury klubowej i artystów, którzy tworzą nowatorskie, techniczne brzmienia.

Tej jesieni premierę mają dwie ważne płyty. 17.09. ukazuje się winylowy maxi-singiel Bomby krakowskiego DJ-a, absolwenta Red Bull Music Academy – Eltrona Johna. Ten utwór ma za sobą charakterystyczny dla kultury klubowej z najlepszych czasów medialny hype – swą premierę miał na ubiegłorocznym Sonar Festival w Barcelonie, gdzie został entuzjastycznie przyjęty. I mimo że do wrześniowej premiery nie ukazał się oficjalnie na żadnym nośniku, był znany i grany na imprezach na całym świecie.

Płyta (z kapitalną okładką niczym abstrakcyjny obraz malowany akwarelami) zawiera, oprócz oryginalnej wersji, również deep-house’owy remix Linkwooda z Edynurga oraz specjalną gratkę dla DJ-ów – zapętlone Linkwood’s Bonus Bombs. Płyta ma już pełen support na świecie – DJ MAG, Resident Advisor, Spin, New York Times, Pitchfork. Jak mawiał pewien profesor z ASP o pracach swoich najzdolniejszych studentów: nie wiem, jak dla Państwa, ale dla mnie bomba!

Druga płyta od S1 Warsaw to reedycja kompilacji Niewidzialna Nerka (ubiegłoroczny nakład dawno wyczerpany), tym razem wersja deluxe – 2CD to nowe remiksy klasyków polskiego hip-hopu. Utwory składów takich jak Trzyha, Grammatik, Numer Raz,Fisz, Molesta, Płomień 81 poddane zostają dźwiękowej obróbce przez Daniela Drumza, Kixnare’a czy Teielte. Hip-hop spotyka elektronikę z najwyższej półki. Impreza promująca wydawnictwo odbędzie się w Cafe Kulturalna 27.09. i zbiega się z premierą fenomenalnego albumu będącego przekrojem historii street-artu w Polsce Graffiti Goes East.

A ponieważ filary S1W, Rafał Grobel i Jan Porębski, mają głowy pełne świeżych pomysłów – nowe projekty są już w drodze. Stay tuned!

Nie ma więcej wpisów