Tegoroczna edycja Dni Muzyki Nowej podzielona jest na 2 części – zimową i wiosenną. Na wiosenną trzeba będzie czekać do kwietnia, jednak zimowa zagości w gdańskim Żaku już 16 – 19 stycznia. Jak co roku program DMN skupiać się będzie na połączeniu dwóch światów – smyczków i elektroniki.

Wydarzenie rozpocznie koncert Sinfonietty Pomeranii. Orkiestra składa się z wybitnych trójmiejskich instrumentalistów, którzy pomimo wielu projektów solowych połączyli swoje siły. Pod batutą Tadeusza Dixy zaprezentują muzykę współczesną na najwyższym poziomie.

Dzień drugi należeć będzie między innymi do Kalaschnikov feat. Reactive Ensemble. Jest to projekt młodej gdańskiej perkusjonistki Katarzyny Kadłubowskiej oraz multiinstrumentalisty Remmy’ego Canedo. Na tę okazję duet przygotował koncert instalację, który na pewno zaskoczy słuchaczy i widzów oraz sprawi, że sam koncert nabierze innego znaczenia. Zaraz po nich scenę opanuje Field Rotation. Będzie to elektroniczny występ producenta z Berlina – Christopha Berga. Specjalizuje się w łączeniu ambientu ze smyczkami, dzięki czemu jego muzyka sprawia wrażenie bardzo obrazowej.

18.01 kwartet smyczkowy Cikada Quartet wraz z Dominikiem Bukowskim zaprezentują swoje podejście do muzyki. Jest to jeden z najważniejszych światowych kwartetów smyczkowych, wykonujących muzykę współczesną. Podczas koncertu zaprezentują między innymi kompozycję Leszka Możdżera specjalnie napisaną dla festiwalu DMN.

Festiwalowe występy zakończą Piano Interrupted oraz Kimmo Pohjonen. Ci pierwsi to duet angielsko-francuski. Swoją muzyką świetnie łączą jazz, klasykę i muzykę współczesną. Na festiwalu zaprezentują swój materiał z ostatniej płyty, któremu bliżej do klasycznych kompozycji. Kimmo zaś to mistrz akordeonu z Finlandii. Studiował na Sibelius Academy, dzięki czemu posiada szerokie spojrzenie na muzykę i nie boi się eksperymentów. W swojej karierze grał niemal każdy gatunek – od rocka, przez klasykę, po jazz. Współpracuje z wieloma muzykami, jednym z nich jest chociażby Samuli Kosminen znany z islandzkiego MuM.

Program:

16.01.2014 – G.20.00 – Sinfonietta Pomerania
17.01.2014 – G.20.00 – Kalaschnikov feat. Reactive Ensemble / Field Rotation
18.01.2014 – G.20.00 – Cikada Quartet feat. Dominik Bukowski
19.01.2014 – G.20.00 – Piano Interrupted / Kimmo Pohjonen

Nie ma więcej wpisów