Oj, będzie się działo w Warszawie 29 listopada! W czasie koncertu w Teatrze Wielkim muzycy z młodszego pokolenia będą interpretować na swój własny sposób kompozycje trzech wybitnych polskich twórców: Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Pomysłodawcą i organizatorem tego wydarzenia jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

W ramach kolejnej odsłony projektu tego instytutu będziemy mieli okazję zobaczyć między innymi efekt współpracy Krzysztofa Pendereckiego i Beth Gibbons, która już kilkakrotnie miała okazję bywać w naszym kraju. Wokalistka Portishead wykona partię solową III Symfonii Symfonii pieśni żałosnych op. 36 na sopran i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi sam Krzysztof Penderecki, który projektami między innymi z Jonnym Greenwoodem i Aphexem Twinem udowodnił, że niestraszna mu współpraca z muzykami  światowej sceny elektroniki i ambientu.

Zaplanowana jest także prapremiera utworu inspirowanego muzyką Witolda Lutosławskiego, skomponowanego specjalnie przez Bryce’a Dessnera, nowojorskiego kompozytora znanego z grupy The National. Zaprezentowany zostanie również muzyczny dialog Krzysztofa Pendereckiego i Jonny’ego Greenwooda – multiinstrumentalisty i gitarzysty zespołu Radiohead. Zapowiada się naprawdę piękny wieczór.

Nie ma więcej wpisów