Smutna wiadomość dotarła wczoraj do fanów tego duńskiego zespołu. Całkiem niedawno, bo w listopadzie ubiegłego roku, muzycy Efterklang gościli na trzech koncertach w naszym kraju, a teraz zapraszają fanów na ostatni ich koncert. Tak przynajmniej wynikało z informacji, którą muzycy zamieścili na swojej stronie internetowej.

Pojawiło się tam zaproszenie na pożegnalny koncert, który odbędzie się 26 lutego w Sønderborg w Danii, gdzie muzycy się wychowywali i dorastali. Co się stanie później, tego sami nie jesteśmy pewni. To z pewnością będzie czas na refleksję i moment, w którym będziemy próbowali iść do przodu. Chcemy zasadniczo zmienić postrzeganie, co to znaczy być Efterklang, jak dalej działać, tworzyć i wykonywać muzykę – czytamy na stronie internetowej zespołu.

Rzecznik wytwórni 4AD, która współpracuje z Efterklang wystosował komunikat o tym, że oświadczenie zespołu wcale nie musi oznaczać zakończenia jego działalności, jednak z pewnością muzykom potrzebna jest długa przerwa. Dodał, że możliwe, że zespół powróci w nieco innym składzie i pod zupełnie inną nazwą.

Muzycy na swojej stronie dodają, że ten specjalny koncert będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na to, że będzie koncertem pożegnalnym. Podczas niego zabrzmią utwory, które jeszcze nigdy nie były przez muzyków wykonywane, a pochodzą z okresu całej działalności zespołu. Ponadto na koncercie nie zabraknie specjalnych gości, na scenie pojawią się między innymi Thomas Husmer i Rune Mølgaard oraz Orkiestra Symfoniczna Sønderjyllands i lokalny chór dziewczęcy.

Efterklang obiecują, że będzie to szczególna noc – poszukiwanie, rytuał przejścia i dziwna uroczystość – tymi słowami opisują to, co czeka fanów, którzy zdecydują się wziąć w tym wydarzeniu udział.

Przyznaję, że i ja dałam się wprowadzić w błąd i uwierzyłam, że to już koniec tego zespołu. Dziś jednak muzycy dementują domysły mediów jakoby miał być to ostatni w ich karierze koncert. Na ich fanpage’u na Facebooku pojawiła się (jakby na to nie patrzeć, szczególnie w świetle wczorajszych smutków) optymistyczna wiadomość: Żegnamy się z Efterklang w obecnej formie i z ideą czym w tym momencie Efterklang jest. Ale nasz koncert 26 lutego to nie jest pogrzeb. 

Nie ma więcej wpisów