Podobno oddychają tym samym powietrzem, co Islandczycy. Właściwie od Islandii dzieli ich tylko morze. Pięć kompletnie różnych, ale bardzo wyrazistych osobowości, które mają jeden wspólny mianownik – niezwykłą zdolność do tworzenia muzyki kompletnej.

SPOIWO, bo o nich mowa, to gdański zespół, który posiadając na swoim koncie tylko dwa w pełni zrealizowane utwory potrafi przykuć do siebie uwagę, jak nikt inny. W swoim brzmieniu łączą warstwy przestrzennych gitar
z melodyjnymi klawiszami, które dodatkowo podkreśla wyrazista perkusja. Całość tworzy mocno psychodeliczną
i jednocześnie melancholijną mieszankę muzycznych uniesień, silnych emocji i kojącego spokoju. Przy tej muzyce czuje się wszystko albo nie czuje się nic.

Znają się od zawsze. Wychowywali się na jednym osiedlu, chodzili razem do szkoły, potem spotykali się w schronie atomowym – tak w wielkim skrócie można opisać historię tego zespołu. Zadebiutowali w 2009 roku na scenie gdyńskiego klubu Ucho, podczas konkursu dla młodych zespołów – Uchodrom. Przez następne 2 lata ogrywali się na koncertach, brali udział w różnych konkursach. W tym czasie udało im się także zagrać support przed doskonale znanym fanom takich dźwięków, brytyjskim zespołem Maybeshewill w 2010 roku, a rok później także przed szwedzkim Jeniferever.

Przełomowy okazał się właśnie rok 2011. Wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Dźwignij Muzę gdzie zajęli III miejsce, dzięki czemu mieli możliwość zarejestrowania materiału demo w profesjonalnym studiu. Tam pod okiem Maurycego Nazdrowicza, odpowiedzialnego za techniczną stronę przedsięwzięcia nagrali część materiału. Następnie przez blisko rok poszukiwali odpowiedniej osoby, która zajmie się jego produkcją. Znaleźli ją pod postacią Michała Gorana Miegonia – trójmiejskiego muzyka i producenta, który pomógł przy realizacji i produkcji utworu Skin. Zanim jednak pojawił się Skin dali o sobie znać krótkim utworem Years of Silence, do którego wykorzystano obraz młodego, niezwykle utalentowanego Szweda – Davida Lindberga.

Teraz za pomocą portalu crowdfundingowego zespół coraz bardziej przybliża się do profesjonalnego wydania debiutanckiego materiału. Dzięki Waszemu wsparciu światło dziennie może ujrzeć jeden z najlepszych polskich albumów post-rockowych.

Muzykę zespołu SPOIWO na pewno warto poznać w połączeniu z obrazem.

Nie ma więcej wpisów