Gdańsk, Sopot, Gdynia – trzy miasta, jeden cel: promowanie tego, co artystycznie w Trójmieście najlepsze. Od 7 lat z powodzeniem udaje się to Nadbałtyckiemu Centrum Kultury, organizatorowi unikatowego festiwalu Metropolia jest Okey. Trudno szukać na kulturalnej mapie Polski podobnego wydarzenia, tak silnie integrującego lokalne środowisko artystyczne.

Przedłużeniem grudniowego festiwalu, a konkretnie jego muzycznej części, stał się cykl koncertów Metropolia jest Okey w Radiu Gdańsk. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca w studiu koncertowym im. Janusza Hajduna prezentuje się jeden wybrany przez organizatorów zespół. Teraz cykl doczekał się wydawnictwa.

Dwupłytowa składanka zawierająca 21 doskonale zrealizowanych utworów trójmiejskich kapel, jest zapisem tego, co przez ostatnie dwa lata można było zobaczyć i usłyszeć w Radiu Gdańsk.

Należało się to zespołom, które zagrały w naszym cyklu. Widzieliśmy ile wysiłku włożyli w przygotowanie się do koncertów, jak bardzo obawiali się „wpadki”. Należało się im coś więcej niż tylko jednorazowa emisja i późniejsze powtórki fragmentów koncertów na antenie. Płyta to zawsze coś trwałego – mówi Radosław Jachimowicz
z Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

W ciągu roku na scenie prezentuje się 11 zespołów. Ich wybór nie jest więc przypadkowy. Większość zaproszonych kapel grała już na grudniowej Metropolii, niektóre miały sesje nagraniowe w Radiu Gdańsk do audycji Młoda Polska Muzyka. Inne okazały się na tyle ciekawe, że warto było je przybliżyć trójmiejskiej publiczności. Niemniej jednak każda z nich jest tak samo ważna.

Na płycie znalazły się wszystkie zespoły, które wystąpiły w ramach cyklu Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk w latach 2012-2013. Nikogo nie pominęliśmy. Każda kapela miała wpływ na wybór piosenki na płytę. Chodziło oto, aby pojawił się na niej utwór, który najbardziej zespołom odpowiada, jest z jakiegoś powodu unikatowy. Na przykład zespół Kobiety wybrał ponad dziesięciominutowego Kaszubskiego szamana, gdzie pojawia się sporo improwizacji, a w klubowych warunkach trudno jest wykonać go prawidłowo – mówi pomysłodawca wydawnictwa, dziennikarz Radia Gdańsk Kamil Wicik.

Studio koncertowe Radia Gdańsk, od dawna cieszące się renomą, stwarza doskonałe warunki brzmieniowe do realizowania takich przedsięwzięć. Nienaganna akustyka w połączeniu ze staranną pracą realizatorską Macieja Bogusławskiego, odpowiadającego za produkcję płyty, daje efekt, jakiego nie powstydziłby się żaden z zespołów.

Album nie tylko dobrze brzmi, ale i wygląda. Za oprawę graficzną odpowiada trójmiejski artysta Jacek Staniszewski, od lat projektujący również festiwalowe plakaty oraz Michał Biliński, który uchwycił swoim obiektywem fragmenty koncertów.

Składanka jest unikatowa nie tylko ze względu na trackliste, ale i nakład. Wydawnictwo ukazało się w liczbie 1037 sztuk, ręcznie numerowanych, co jest nawiązaniem do częstotliwości, na której nadaje Radio Gdańsk – 103,7.

Duża część nakładu trafiła do publiczności, której chcieliśmy w ten sposób podziękować, za obecność na koncertach. Mamy nadzieję, że to pierwsza pozycja z długiej serii, bo zapowiada się, że cykl Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk potrwa jeszcze długo – dodaje Radek Jachimowicz.

CD1
1. Towary Zastępcze – Żółknięcie
2. Cocodraże – Mario wie swoje
OKŁADKA PŁYTY proj. Jacek Staniszewski3. Pink Freud – G-spot
4. Space Sugar – Gangrenada
5. Dreadless Lions – Color bar
6. Popsysze – Changing apartments
7. The Shipyard – Cigaretto
8. Tymon & The Transistors – Bigos heart
9. Enchanted Hunters – Bohemian Queen
10. Enchantia – Never

CD 2
1. Majestic – Jedziemy
2. Soma White – Golden circle
3. drewnofromlas – Balkon
4. Loco Star – Steppin’
5. Kobiety – Kaszubski szaman
6. Miss Hapen – Gregory Summer musi odejść
7. Logophonic – Spotlight
8. C4030 – Świat
9. eM – Trudna świadomość
10. Radio Bagdad – Takich dwoje
11. Sunday Pagans – Gajdine sviriat

Nie ma więcej wpisów