Polska scena klubowa od kilku lat zmierza w kierunku mocniejszych, bardziej technicznych brzmień – coraz bardziej Berlin aniżeli Londyn. Jest jednak wciąż cała rzesza klubowiczów i artystów, którzy wciąż hołdują klasycznym brzmieniom spod znaku house i garage.

Popularność imprez spod znaku I Love 90’s house oraz Since Way Back czy fakt, że podczas imprezy techno, w mniejszej sali grany jest house i często frekwencja i euforia tam właśnie przewyższa swą intensywnością płynące z main-roomu minimal-techno, świadczą o niegasnącej popularności tego gatunku.

„House music is my drug” – to zdanie z hip-house’owego hymnu House Junkie duetu 2 In A Room sprzed ponad 20 lat mogłoby być mottem wielu polskich artystów, którzy dostarczają nam wciąż nowych, znakomitych produkcji.

Ubiegłego lata WAWA aka Vic & Bojan zremiksowała singiel Vocal Pet Shop Boys, a wcześniej m.in. Kylie Minogue , Modfunk współpracował ze Zdarem z Cassius (2012), ale lato 2014 dostarcza nam jeszcze bardziej interesujących nagrań.

Oto kilku głównych aktorów na klubowej scenie lata 2014:

WANTS

Duet Wants, czyli Marcin Krupa i Kacper Peresada działa na scenie wspólnie od stycznia tego roku. Na pewno słuchaliście ich setów podczas imprez w wakacyjnych miejscówkach oraz usłyszycie ich podczas 3. urodzin Music Of The Future 22.08. Właśnie nawiązali współpracę z londyńską wytwórnią Fat! Records wydającą artystów jak Foamo, Randomer czy Pále. Utwór Basic One pochodzi z EP-ki The Fat Club EP013, która ukazała się 6. sierpnia i zawiera pierwszorzędne numery spod znaku undergroundowego house & bass.

MARCIN KRUPA

Szef Ponton Music po małej przerwie w nagrywaniu, pracuje już nad nowymi utworami. Po udanym występie podczas festiwalu Audioriver, Marcin dostarcza nam deep-house’owy sztos The Right One – polecamy również jego remix dla Noviki utworu Safest.

MIA TWIN & KASP

Mia Twin & Kasp to duet w studio nagraniowym i w życiu. Wysyp singli od Izy i Kacpra każe mi trzymać kciuki za ukazanie się pełnego albumu. Czy Mia w końcu na nim zaśpiewa? Tymczasem możemy posłuchać i potańczyć do ich remiksu Little G. dla Bueno Bros, My Man wydanego na pierwszą kompilację z cyklu Coxy, Untill We’re Gone czy znakomitego remiksu dla Manhookera Heartbeat / na japońskim labelu Mule Musiq.
Jaka energia panuje w setach Mia Twin & Kasp, przekonaliście się zapewne nie raz w tym sezonie – patio w klubie Nowa Jerozolima gościło wielu z was od piątku do późnych godzin niedzielnych…

MANHOOKER

Manhooker, czyli duet typu Warsaw raised / Berlin based pracuje obecnie nad solowymi projektami. Niedawno pisaliśmy o funkowym przedsięwzięciu Guiddo dla słynnego Compost Records.

Tymczasem Mavin grywa w berlińskich klubach jako DJ oraz ponownie współpracuje z włoskim producentem deep-house i nu-disco Massimiliano Pagliara. Kiedyś nagrali razem singla Fade The Light, a już 15. września pojawi się jego nowy LP (cyfrowo, winyl) w wytwórni Live At Robert Johnson pt. With One Another , gdzie na wokalach pojawią się oprócz Mavina m.in. Telephones, Snax, nd_baumecker, Nadia D’Alò. Posłuchajcie Mavina w chicagowsko brzmiącym We Have Time:

MARTIN DEPP / MARTINO B.

Ukrywający się pod aliasami Martino B. i Martin Depp – Marcin Matuszewski (Łódź / Londyn) to niestrudzony propagator klasycznych, old-skoolowych brzmień spod znaku garage, raw & underground house, bassline, 2 step. Zagrał niezliczone ilości imprez i miksów, entuzjaści sceny garage / bassline pamiętają jego live-stream z setami na żywo co czwartek.
Wszyscy, którzy kochają i pamiętają house w jego najlepszej formie, powinni regularnie sprawdzać bloga Marcina, gdzie publikowane są tematycznie sety z gatunkami UK garage, underground-house, speed-garage, hardcore breakz czy organ-house.
Marcin wystartował niedawno własny label pod nazwą Pogo House Records – – polecam single Energy Rush oraz energetyczną bombę House’n’Roll.

AM2PM

Ostatni akcent to znowu połączenie z Londynem. Tam bowiem rezyduje AM2PM – Matt Kye i Alec Sun Drae (Ola Kur). O sukcesach tego duetu Music Is pisało parokrotnie: świetne single i remiksy m. in. dla Kym Sims oraz od DJ Tonka, live-set dla Global House Session i energetyczne występy live w klubach. AM2PM to esencja soulful-house music, kontynuacja stylu garage w taki sposób, jak był rozumiany w latach 90. Najnowszy singiel My Feelin’ już notowany jest na cyfrowych listach z muzyką house:

Alec i Matt znani są z doskonałych występów na żywo, gdzie wykonują zarówno swoje piosenki jak i klasyki klubowe ( Tina Moore, Ce Ce Peniston itd.). Posłuchajcie setu poniżej:

Wspierajcie polskich artystów i DJ-ów płacąc za ich muzykę, przychodząc na występy. Promotorzy imprez – wspierajcie polską scenę na równi z importami. A polscy klubowicze czekają już na jesień i kolejne produkcje: Ptaki, Eltron John, Seb Skalski, Simon Mattson. Twórzmy „polskie House Nation under one groove. For the love of house”.

Nie ma więcej wpisów