Pomimo wielu ciekawych gości, do których zaliczyć można postacie bardziej rozpoznawalne, jak i artystów początkujących lub znanych jedynie lokalnym społecznościom, śląskiemu wydarzeniu Ars Cameralis od jakiegoś czasu przydałoby się ugoszczenie u siebie postaci, która na nowo rozświetliłaby jasnym blaskiem samą imprezę i przyczyniła się do zwiększenia grona odbiorców. Najbardziej znanymi muzykami poprzedniej edycji był między innymi zespół When Saints Go Machine czy Slugabed, z kolei dwa lata temu klub Hipnoza wypełnił po brzegi Twin Shadow.

Ars Cameralis zdaje się jednak nie szukać mainstreamowej gwiazdy festiwalu, bo z zamiłowaniem sięga po artystów niszowych, próbując promować także wibracje mniej znane ze stacji muzycznych i internetowych virali. Organizatorzy dali tego przykład, podając do wiadomości pierwsze nazwiska XXIII edycji, która trwać będzie od 7 do 23 listopada.

Z Francji przybędzie do nas Fatoumata Diawara – postać obecna zarówno w muzyce jak i innych obszarach sztuki. Mimo, że jej jedynym wydanym do tej pory jest album „Fatou” z 2011 roku, Diawara wspomogła swoim głosem Damona Albarna, Tony’ego Allena i Flea w ich projekcie Rocket Juice & the Moon. W swoich solowych folkowych poczynaniach skupia się między innymi na temacie wojen, porzuceń dzieci i niesprawiedliwościach społecznych. Wokalistka wybrzmi w sosnowieckiej Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. J. Kiepury, w dniu rozpoczęcia festiwalu.

Drugą poruszającą się w granicach folku artystką jest Vashti Bunyan. Jej pierwszy i na długi czas jedyny album wydany został w 1970 roku. Zbierając bardzo przychylne oceny krytyki, „Just Another Diamond Day” nie spotkał jednak komercyjny sukces, co skłoniło artystkę do zanichania tworzenia. Jego następca pojawił się dopiero w 2005 roku. Koncert Bunyan w czwartkowy wieczór 16 listopada będzie dobrą okazją, aby poznać klasykę gatunku i usłyszeć zapowiedziany na 7 października krążek „Heartleap”.

Przedstawicielem berlińskiej elektroniki będzie duet The/Das, po których DJ-skim secie będzie można się spodziewać wrażliwości avant-popu Matthew Deara i melodycznego czaru utworów zawartych na zeszłorocznej EP-ce „Speak Your Mind Speak”. W Katowicach muzycy pojawią się 14 listopada.

Pierwszym polskim akcentem jest zespół Jazzpospolita, który w dużej części skupi się na promowaniu swojego najnowszego wydawnictwa, „Jazzpo!”. Panowie przeniosą słuchaczy w eksperymentalny świat muzyki jazzowej 19 listopada.

Cała czwórka artystów dołączy do zaapowiedzianych kilka dobrych tygodni temu Tune Yards. Ich występ w katowickim Jazz Clubie Hipnoza odbędzie się 20 listopada.

Więcej informacji o biletach i możliwość śledzenia koncertowych informacji na utworzonym właśnie wydarzeniu Ars Cameralis 2014.

Nie ma więcej wpisów