Jest ich dwóch, obaj to Mateusze, razem nazywają się Małe Miasta. Mówi się o nich, że to bezprecedensowy projekt na polskiej scenie niezależnej. Z pewnością jest wyjątkowy, bo duet tworzony przez Mateusza Holaka i Mateusza Gudela kieruje swą szczególną uwagę w stronę muzyki alternatywnej i elektroniki, której wspólnym mianownikiem są tacy artyści jak: Shabazz Palaces, Clipping. czy Mykki Blanco.

Zadebiutowali w maju utworem „Napięty grafik”, zapowiadani jako pierwszy rodzimy duet grający eksperymentalne R&B. Potem były „#Rysy”, kawałek ze świetnie połączoną elektroniką, R&B i hip-hopem. Wszystko to z dosyć prostym, ale jakże celnym tekstem, w którym doszukać się można trafnego odzwierciedlenia żywotu przeciętnego śmiertelnika z naszego rodzimego podwórka. „Ciągle mamy pod górę”, „wszyscy jesteśmy Chrystusami”, a każdy z nas ma swoje tytułowe Rysy. Singiel ukazał się w limitowanym nakładzie 45 kaset magnetofonowych, z ręcznie wykonanymi okładkami i bonusem na stronie B. Jak nietrudno się domyślić, cały nakład został wyprzedany.

Na szczęście Mateusze planują wydanie debiutanckiego albumu. Zanim to jednak nastąpi, konkretnie na początku 2015 roku, Małe Miasta sukcesywnie udostępniają swoje remixy tworzone dla innych artystów. Zapowiadane są także nowe kawałki.

1. Kim jesteście?
Mamy na imię Mateusz i jesteśmy zespołem. Produkujemy, piszemy, realizujemy i wykonujemy swoją muzykę. Oprócz tego zajmujemy się całą warstwą wizualną Małych Miast (Mateusz robi wideo, a Mateusz grafikę)

2. Co i w jaki sposób tworzycie?
Funkcjonujemy jako kolektyw, w którym proces twórczy nie jest jednoznacznie określony. W uproszczeniu: Mateusz jest odpowiedzialny za rytm, a Mateusz za tekst.

3. Kim/czym się inspirujecie?
Kimkolwiek/czymkolwiek.

4. Co dla Was jest najważniejsze w tworzeniu muzyki?
Bardzo istotny jest zew i satysfakcja towarzysząca procesowi twórczemu. Nie potrafimy jednoznacznie ustalić, co jest najważniejsze – wszystkie elementy związane z kreacją muzyki są istotne (wszelkie korzyści namacalne również są dla nas ważne).

5. Jeśli nie muzyka to…?
Inna forma komunikacji.

Jeśli spodobał Ci się zespół Małe Miasta, zostań jego fanem na Facebooku.

Nie ma więcej wpisów