Tradycją już stało się oczekiwanie na ogłoszenia listopadowych koncertów i licznych wydarzeń związanych z festiwalem Ars Cameralis. Nie inaczej było i tym razem. Nadchodzi jednak czas podsumowania wszystkiego czego dowiedzieliśmy się z pierwszych, jak i kolejnych ogłoszeń, bo prócz samej muzyki, dwudziesta trzecia edycja śląskiego festiwalu skupi w sobie spotkania z teatrem, filmem i sztukami wizualnymi.

Tegorocznymi wizytówkami będą: Fatoumata Diawara, GoGo Penguin, The/Das, Breton, Vashti Bunyan, Jazzpospolita, tUnE-yArDs, Fiedel/tobias. oraz Hugo Race.

Dodatkowo 9, 13, 14, 15 i 21 dnia listopada w czterech miastach aglomeracji śląśkiej (Katowice, Bytom, Częstochowa, Bielsko-Biała), pod szyldem Kameralnie, odbędą się koncerty niespodzianki. Twórczość artystów zostanie zaprezentowana jedynie nielicznej publiczności, a same występy odbędą się w zaskakujących, intymnych sceneriach: prywatnego mieszkania, pracowni artystycznej, fryzjerskiej, biblioteki czy sklepu z pamiątkami. Na te wydarzenia przewidziano wstęp wolny.

Fatoumata Diawara (ML/FR)
Kiedy:
07.11; 19:00
Gdzie: Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych im. J. Kiepury, Sosnowiec
Bilety: 15pln

Z Francji przybędzie do nas Fatoumata Diawara – postać obecna zarówno w muzyce jak i innych obszarach sztuki. Mimo, że jej jedynym wydanym do tej pory jest album „Fatou” z 2011 roku, Diawara wspomogła swoim głosem Damona Albarna, Tony’ego Allena i Flea w ich projekcie Rocket Juice & the Moon. W swoich solowych folkowych poczynaniach skupia się między innymi na temacie wojen, porzuceń dzieci i niesprawiedliwościach społecznych.

GoGo Penguin (UK)
Kiedy: 13.11; 19:00
Gdzie: Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana (Sala Kameralna), Częstochowa
Bilety: 30pln / 20pln ulgowe

W Częstochowie, 13 listopada, pojawi się grupa GoGo Penguin, która dobrze wie jak nawiązać relacje między jazzem a elektroniką. Panowie przyznają się do gamy różnorodnych inspiracji z Burialem i Brianem Eno na czele, zatem słuchaczy czeka wyjątkowo klimatyczna podróż.

The/Das (DE)
Kiedy:
14.11; 20:30
Gdzie: Jazz Club Hipnoza, Katowice
Bilety: 40pln / 30pln ulgowe

Przedstawicielem berlińskiej elektroniki będzie duet The/Das, po których DJ-skim secie będzie można się spodziewać wrażliwości avant-popu Matthew Deara i melodycznego czaru utworów zawartych na zeszłorocznej EP-ce „Speak Your Mind Speak”.

Breton (UK)
Kiedy:
15.11; 20:00
Gdzie: Stacja Katowice, Katowice
Bilety: 20pln

Wszystkie swoje talenty pokaże także grupa Breton. Gitarowe granie, elektroniczne rozwiązania i przeróżne dodatkowe, multimedialne smaczki z pewnością spodobają się polskiej publiczności.

Vashti Bunyan (UK)
Kiedy: 16.11;
Gdzie: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (Sala Kameralna), Katowice
Bilety: 40pln / 30 pln ulgowe

Jej pierwszy i na długi czas jedyny album wydany został w 1970 roku. Zbierając bardzo przychylne oceny krytyki, ”Just Another Diamond Day” nie spotkał jednak komercyjny sukces, co skłoniło artystkę do zanichania tworzenia. Jego następca pojawił się dopiero w 2005 roku. Koncert Bunyan będzie dobrą okazją, aby poznać klasykę gatunku i usłyszeć zapowiedziany na 7 października krążek „Heartleap”.

Jazzpospolita (PL)
Kiedy:
19.11; 20:00
Gdzie: Jazz Club Hipnoza, Katowice
Bilety: 40pln / 30pln ulgowe

Polskim akcentem jest zespół Jazzpospolita, który w dużej części skupi się na promowaniu swojego najnowszego wydawnictwa, „Jazzpo!”. Panowie przeniosą słuchaczy w eksperymentalny świat muzyki jazzowej.

tUnE-yArDs (USA)
Kiedy:
20.11; 20:00
Gdzie: Jazz Club Hipnoza, Katowice
Bilety: 50pln / 40pln ulgowe

Występ artystki promować będzie trzeci studyjny album studyjny tUnE-yArDs zatytułowany „Nikki Nack”. Sam występ będzie już ich drugim koncertem w Polsce. Cztery lata temu miała ona okazję wystąpić również na Górnym Śląsku – była gościem katowickiego Off Festivalu.

Berlin in Katowice: tobias. (Ostgut Ton, Non Standard Production/Berlin), Fiedel (MMM, Berghain Resident/Berlin)
support (PL): CHINO (live*,* radar/recognition/s1 warsaw**), OLIVIA (radar/ chrono bross), kiBuBu (dj set)
Kiedy:
22.11; 21:00
Gdzie: Stacja Katowice, Katowice
Bilety: 30pln

Królować będzie także niemieckie techno. Tobias Freund i Michael Fiedler zaprezentują co najlepszego w tym temacie ma Berlin do zaoferowania. Będzie mrocznie i intensywnie. Polskim supportem zachodnich mistrzów będą Chino, Olivia i kiBuBu.

Hugo Race (AUS)
Kiedy: 23.11; 19:00
Gdzie: Klub Prokultura, Katowice
Bilety: 30pln/20pln ulgowe

Katowicki klub Prokultura gościć będzie, po raz pierwszy w Polsce na solowym koncercie, Australijczyka, Hugo Race’a. Artysta grający między innymi w grupie Bad Seeds Nicka Cave’a i dziesiątkach innych projektów, ma doświadczenia w prawie każdym gatunku muzyki. Ponad wszystko wybija się jednak jego wokal i melodyjność autorskich kompozycji.

Prócz muzycznych atrakcji, należy tu przybliżyć również wystawę jubileuszową Per Ars ad Astra, Kowalnia, w ramach BAFTA Nominee 2014 będziemy mieli możliwość sprawdzenia najnowszych krótkometrażowych inspiracji ze świata oraz obejrzenia dzieł Williama S. Burroughsa. To w czasie Lunchu z Burroughsem.

Odbędziemy również spotkania teatralne, tutaj Zdenka Brungot Svíteková i Petra Fornayová; a także literacko-poetyckie – dyskusja z Mironem Białoszewskim w tle, oraz kolejny Zbieg Poetycki NaDziko.

Cały program XXIII Festiwalu Ars Camerilas oraz wszelkie informacje na temat miejsc i cen biletów dostępne są na oficjalnej stronie internetowej, a także na profilu facebookowym.

Kiedy: 7.11 – 23.11
Gdzie: Katowice, Chorzów, Bytom, Sosnowiec, Częstochowa, Bielsko-Biała
Zapisz się na to wydarzenie na Facebooku!

Nie ma więcej wpisów