Jego przygoda z muzyką trwa już dobrych kilkanaście lat. Polska publiczność zna go przede wszystkim jako gitarzystę zespołu Très.b, z którym zdobył w 2011 roku Fryderyka za najlepszy debiut, a rok później Paszport Polityki w kategorii „Muzyka Popularna”. W tym roku Olivier Heim postanowił zadebiutować pod własnym nazwiskiem i nagrał jedną z najlepszych płyt 2014 roku.

W audycji „Zanadrze” na falach radia Kampus dziennikarka Angelika Kucińska przeprowadzając wywiad z Olivierem, przewrotnie stwierdziła, że potrzeba było obcokrajowaca, aby nagrał najlepszą polską płytę ostatnich lat. Co prawda Heim nie przyznaje się do silnych więzi z naszym krajem, ale to właśnie w polskiej wytwórni Lado ABC wydano jego debiutancki krążek.

Więcej tutaj polskich akcentów niż tylko wytwórnia. Przy nagrywaniu płyty muzykowi pomagali między innymi Adam Byczkowski (znany z projektu Kyst) czy Karolina Rec (Kings of Caramel, Cieślak i Księżniczki, Nathalie and The Loners). Na „A Different Life” udziela się także kolega z byłego zespołu Oliviera, Thomas Pettit (perkusja). Proces tworzenia tego materiału polegał na nagrywaniu wspólnie wszystkich utworów podczas sesji na tak zwaną setkę. Nie ma tutaj mowy o dogrywaniu poszczególnych dźwięków i spajaniu ich w całość. Ten świadomy zabieg twórczy podkreśla także sam Olivier. Brawa za to, gdyż dzięki temu zabiegowi płyta wiele zyskała na swojej unikalności.

Materiał Heima to w pełni przemyślany zestaw, który swoją delikatną – wręcz marzycielską stylistyką – i elementami lo-fi nawiązuje do lat 70. i 80. Fani dźwięków Ariel Pink’s Haunted Graffiti powinni tę pozycję umieścić na liście „do przesłuchania”. Z całą pewnością ogromnym atutem tego krążka jest jego brzmienie. Nie usłyszycie na nim, tak bardzo popularnego w dzisiejszych czasach, łączenia instrumentów z podkładem elektronicznym. Całość tworzy unikatowe brzmienie oparte na gitarze basowej, dźwiękach syntezatora, bębnów i gitary elektrycznej.

„A Different Life” to 9 świetnych kawałków, z których ze wszystkich stron bije ciepło i miłość do muzyki. Album, za sprawą którego wielu polskich artystów może wpaść w kompleksy albo przekonać się, że warto nagrywać to, co w duszy gra, a nie – idąc na łatwiznę – podczepiać się pod popularne w danym momencie trendy.

Olivier Heim nagrał płytę świetną. Album, który zawładnie Waszymi odtwarzaczami na najbliższe miesiące. Śmiało mogę napisać, że to jeden z głównych kandydatów do polskiej płyty tego roku, i mieć nadzieję, że już w 2015 posypie się za ten krążek deszcz nagród.

Nie ma więcej wpisów