Organizatorzy jubileuszowej (już dziesiątej!) edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka na antenie Programu Alternatywnego w końcu ogłosili pierwszych ośmiu artystów, którzy pojawią się w dniach 20-23 sierpnia w Katowicach. Wśród nich The Juan MacLean, Autechre, Ghostpoet, Fatima wraz z The Eglo Band, Portico, Vessels, Dopplereffekt oraz Objekt.

The Juan Maclean
Artysta związany z wytwórnią DFA. Trudno uwierzyć, ale Juan zaczynał karierę muzyczną w post-hardcore’owym Six Finger Satellite, jednak potem przerzucił się na taneczną elektronikę. W Katowicach promował będzie wydany w ubiegłym roku album „In A Dream”, gdzie króluje chicagowski house zmieszany z transowymi syntezatorami i kobiecymi wokalami. Na płycie wspierany jest przez znaną z LCD Soundsystem Nancy Whang.

Autechre
Pierwszy headliner tegorocznej edycji festiwalu i niekwestionowana legenda muzyki elektronicznej – duet Autechre, w którego skład wchodzi Rob Brown i Sean Booth. Od prawie trzech dekad panowie wyznaczają nowe trendy oraz stawiają nowe wyzwania nurtom IDM czy ambientowi, a ich koncerty grane w kompletnych ciemnościach to niezwykłe i z pewnością niezapomniane wydarzenie, które po prostu trzeba zobaczyć!

Ghostpoet
Minimalistyczne bity i ciepły, miejscami soulowy wokal to cechy charakterystyczne brzmień Ghostpoeta. Na swojej najnowszej, mającej ujrzeć światło dzienne w marcu płycie artysta wrócić ma do muzyki opartej na żywych instrumentach oraz uciec trochę od elektroniki – być może na koncercie zamiast pogrążać się w depresji i nurzać w klimatach rozstań, będzie można się pogibać? Krążek zapowiada singiel „Off Peak Dreams”, a pojawią się na nim między innymi Lucy Rose, Etta Bond czy Paul Smith z Maximo Park.

Portico
Portico z kwartetu przekształciło się w trio (Duncan Bellamy, Milo Fitzpatrick and Jack Wyllie) i diametralnie również zmieniły się brzmienia, które prezentuje grupa. Lekkie, nujazzowe kawałki przekształciły się w syntezatory i bity, a ostateczny kształt nowej odsłony Portico poznamy w kwietniu tego roku, podczas premiery ich nowego albumu tłoczonego w kultowym już labelu Ninja Tune. Jako wokaliści na krążku mają pojawić się Jono McCleery, Jamie Woon oraz Joe Newman z grupy Alt-J.

Dopplereffekt
Dopplereffekt to jeden z najbardziej intrygujących projektów amerykańskiej sceny techno, house i electro w odmianie kosmiczno-naukowej, założony przez zawsze dbającego o swoją anonimowość Geralda Donalda – połówkę równie legendarnego duetu Drexciya. Do Polski grupa wraca po październikowym występie na krakowskim Unsoundzie i zaprezentuje materiał z dwóch wydanych ostatnio EP-ek – „Tetrahymena” z 2013 roku oraz „Hypnagogia” z 2014.

Vessels
Koncert grupy Vessels zapowiada się na jeden z najbardziej energetycznych występów tegorocznej edycji katowickiego festiwalu. Z pomocą dwóch perkusji i niezliczonych elektronicznych gadżetów panowie zaprezentują nie tylko autorski materiał, ale z pewnością pokażą też jak utwory Modeselektor czy Jamesa Holdena brzmią zagrane na żywych instrumentach. Doskonale idzie im także remiksowanie – na koncie mają przeróbki twórczości Nilsa Frahma, Maximo Park czy Rival Consoles.

Objekt
Pochodzący z UK, a działający w Berlinie Objekt pojawił się znikąd w 2011 i dość szybko stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych producentów. Dlaczego? Trudno go zaszufladkować, a z każdą kolejną wydaną EP-ką daje dominować innemu gatunkowi muzycznemu – raz stawia na noise, raz na bass, a jeszcze raz na post minimal wankstepu. Sam artysta powiedział, że jego intencją jest stworzenie serii 12’’ whitelabeli, które sprawią, że subwoofery się zatrzęsą, a nogi ruszą do tańca. Czy trzeba zachwalać go dalej?

Fatima wraz z Eglo Live Band
Fatima pochodzi ze Skandynawii – urodziła się w Szwecji, ale ostatnimi czasy związana jest mocniej z Londynem, gdzie poznała Sama Shepherda nagrywającego jako Floating Points. Potem sama będąc już sobie sterem i żaglem, konsekwentnie kierowała się ku new-beatowej elektronice z domieszką soulu i funku, co słychać najlepiej na jej wydanym w ubiegłym roku debiutanckim krążku „Yellow Memories”. W katowicach wokalistka zaprezentuje się z Eglo Live Band i mocno liczymy, że podbije ona nie tylko Katowice, ale przede wszystkim nasze serca.

Jubileuszowa edycja Tauron Nowa Muzyka będzie odbywać się od 20 do 23 sierpnia, a główną lokalizacją festiwalu będą tereny po nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice (KWK Katowice). W sprzedaży dostępne są na razie karnety czterodniowe w cenie 200 zł, a ich ilość jest mocno ograniczona. Karnety dwudniowe, trzydniowe i bilety jednodniowe pojawią się wkrótce.

Nie ma więcej wpisów