Bardzo lubimy, kiedy utalentowani artyści łączą siły na rzecz tworzenia nowej muzyki. Jeszcze bardziej lubimy, kiedy ramię w ramię stają twórcy wyjątkowi i nietuzinkowi. Wówczas taka współpraca nabiera zupełnie nowego, niemal mistycznego wymiaru połączenia wspaniałych dusz. Do takiej sytuacji doszło właśnie przy okazji świętowania dziesięciolecia amerykańskiego MusicNOW Festival.

Impreza ta odbywa się w Cincinnati od 2006 roku. Powstała z inicjatywy Bryce’a Dessnera, gitarzysty The National. Jej cechą charakterystyczną jest niezwykły dobór prezentujących się wykonawców, cechujący się zarówno eklektyzmem jak i bardzo wysokim poziomem artyzmu. Wystarczy powiedzieć, że do tej pory zagrali na nim Steve Reich, St. Vincent, Grizzly Bear czy Krzysztof Penderecki.

Festiwal w tym roku obchodzi swoje dziesiąte urodziny. Z tej okazji powstała kompilacja szesnastu premierowych utworów napisanych przez zaprzyjaźnionych twórców. Jeden z nich jest bardzo szczególny. Jest to kawałek napisany przez supergrupę Sounds of the South. Pod tym szyldem kryją się Justin Vernon (Bon Iver), Sharon Van Etten, Matthew E White (Fight the Big Bull) oraz Megafaun. Owoc tej współpracy nosi tytuł „Trials, Troubles, Tribulations” i oddaje prawdziwe dźwięki południa. Każdy dźwięk przywodzi na myśl klimatyczne country, zachodzące słońce oglądane gdzieś z werandy małego drewnianego domku.

Kompilacja, której tytuł to po prostu „MusicNOW – 10 Years” już 10 marca. Poniżej prezentujemy tracklistę.

1. Sounds of the South – “Trials, Troubles, Tribulations”
2. Robin Pecknold – “Silver Dagger”
3. Sufjan Stevens – “The Owl & The Tanager”
4. eighth blackbird – “Omie Wise”
5. My Brightest Diamond – “I Have Never Loved Someone”
6. Dirty Projectors – “Emblem Of The World”
7. Tinariwen – “Imidiwan Ma Tenam”
8. Tim Hecker – “Chimeras (Live) 2011”
9. Colin Stetson – “Nobu Take”
10. Owen Pallett – “E Is For Estranged”
11. Erik Friedlander – “Airstream Envy”
12. Bonnie ‘Prince’ Billy – “Love Comes to Me”
13. Grizzly Bear – “While You Wait For The Others”
14. The Books with Clogs – “Classy Penguin”
15. Andrew Bird – “Section 8 City”
16. Justin Vernon – “Love More”

Nie ma więcej wpisów