Festiwal o wdzięcznej nazwie Green ZOO istnieje od pięciu lat, a więc jest wydarzeniem stosunkowo młodym. Od początku przybrał on formułę festiwalu miejskiego zachęcającego do szwendania się po Krakowie, odwiedzania klubów, w których odbywają się koncerty, a są nimi zlokalizowany na Placu Szczepańskim Betel oraz Re znajdujący się przy ul. Św. Krzyża.

Green ZOO jest wydarzeniem nietuzinkowym chociażby ze względu na sposób finansowania, karnety i bilety są zaproszeniami lub prezentami otrzymanymi za wsparcie festiwalu na portalu Wspieram Kulturę, każdy może wybrać dowolną sumę pieniędzy jaką chce przekazać, a w zależności od jej wysokości zostaje nagrodzony wstępem na konkretny koncert lub cały festiwal.

Artyści występujący podczas tych ciepłych wiosennych dni zwykle są muzykami niszowymi, nie mają popularnych nazwisk, za to ich muzyka może okazać się równie nietypowa co fascynująca. Jeśli zagłębić się w tegoroczny line – up, to można doszukać się niejednej perełki, od lokalnych tworów typu eksperymentalna Alameda 5, po beatlesowskie brzmienie gitar Doug’a Tuttle’a z Massachusetts.

Festiwal zwykle przypada na końcówkę maja, jednak w tym roku organizatorzy postanowili rozciągnąć ten przyjemny czas dodając kolejne koncerty w czerwcu, a także wstęp do Green ZOO, który odbył się na początku maja, a w ramach którego zagrali Screaming Females oraz Kaseciarz.

Spośród pozostałych artystów, których będzie można obejrzeć w Re oraz Betelu warto zwrócić uwagę na  Buke and Gase, duet który czerpie co nieco z twórczości PJ Harvey, równocześnie grając na stworzonych przez siebie instrumentach. Ciekawie zapowiada się również występ Kuby Dobrowolskiego, niegdyś członka Camero Cat, teraz nagrywającego jako Kubaterra, łagodne, rozmyte dźwięki gitary w połączeniu z kojącym wokalem przyniosą nam prawdziwy relaks w ciepły, letni wieczór.

Artyści wyszczególnieni na stronie festiwalu to jednak nie wszystko, bowiem organizatorzy zdecydowali się kontynuować rozpoczęty w ubiegłym roku cykl Open ZOO. Podczas jednego, miejmy nadzieję, pogodnego popołudnia w Betelu zaprezentują się młode zespoły, które dopiero co rozpoczynają poważną przygodę z muzyką. Wstęp na to wydarzenie jest darmowy, warto więc przyjść i zobaczyć muzyków zanim zaczną być zapraszani na imprezy pokroju Open’era.

Nie ma więcej wpisów