Przerwa w działalności The National nie oznacza twórczej stagnacji. Brak działań w obrębie zespołu-matki skłoniła muzyków do rozpoczęcia innych projektów. Bryan Devendorf związał się z Danny’m Seimem z Menomeny i w ten sposób powstało Pfarmers. W ślad za nimi, to samo zrobili: Matt Berninger i Brent Knopf, którzy powołali do życia El Vy.

Są już konkretne efekty kolaboracji, bowiem panowie zapowiedzieli swój pierwszy wspólny album. 30. października nakładem wytwórni 4AD ukaże się „Return to the Moon”. Obydwaj zdawali się doskonale dogadywać podczas procesu nagrywania płyty. Knopf nie szczędzi pochlebnych wypowiedzi odnośnie Berningera: „Nigdy nie bałem się wysłać Mattowi czegoś, co nie było skończone. (…) On jest w stanie wyobrazić sobie w którym kierunku może to pójść. Potrafi uchwycić cztery takty, które staną się podstawą kawałka i rozbudować je do czegoś niesamowitego”. Matt zaznacza, że jest to najbardziej autobiograficzne nagranie jakie kiedykolwiek napisał, ale szczegóły są zmyślone. To opowieść czterech ludzi – jego, jego żony i innych osób.

Zespół ogłosił także trasę koncertową w ramach której odwiedzi Europę. W rozpisce znalazły się m.in. koncerty w Berlinie, Kolonii i Londynie.

Tracklista „Return to the Moon”:
01. Return to the Moon (Political Song for Didi Bloome to Sing, With Crescendo)
02. I’m the Man to Be
03. Paul Is Alive
04. Need A Friend
05. Silent Ivy Hotel
06. No Time to Crank the Sun
07. It’s a Game
08. Sleepin’ Light (ft. Ural Thomas)
09. Sad Case
10. Happiness, Missouri
11 Careless

Nie ma więcej wpisów