Jubileuszowa, dziesiąta edycja katowickiego festiwalu Tauron Nowa Muzyka właśnie wystartowała. Program pęka w szwach od znakomitych artystów reprezentujących najróżniejsze gatunki. Poniżej podpowiadamy kilka obowiązkowych koncertów, których w najbliższych dniach pominąć nie można.

AUTECHRE

Pierwszy headliner tegorocznej edycji festiwalu – absolutna legenda sceny elektronicznej i to nie tylko tej brytyjskiej. Rob Brown i Sean Booth od blisko trzech dekad konsekwentnie podążają własną drogą, redefiniując obowiązujące trendy. Ich muzyka przełamuje utarte schematy i formy gatunku IDM. Skupiają uwagę wyłącznie na tym co tworzą, zatapiając się w scenicznej ciemności.

DJ Koze

Ukrywający się pod pseudonimem Stefan Kozalla, swoją karierę zaczynał na początku lat 90 od hip hopu tworząc projekt Fischmob. Później przeszedł ewolucje, która z upływem czasu przyniosła mu kilkakrotnie tytuł najlepszego niemieckiego DJ-a. Nie porzucił jednak swoich korzeni a umiejętnie wymieszał je z tym, co na niemieckiej scenie najlepsze, czyli dawką wysmakowanego techno i house, tworząc charakterystyczne dla siebie sety, od czasu do czasu skręcając w stronę delikatniejszych brzmień.

KIASMOS

Ólafura Arnaldsa nikomu przedstawiać nie trzeba. Drugą połowę projektu stanowi Janus Rasmussen, a jego największą zaletą jest totalna odmienność od tego, w czym obaj panowie na co dzień się poruszają. Kiasmos to mieszanka nastrojowego techno, delikatnych ambientowych brzmień i ambitnej elektroniki, raczej stroniącej od tej osadzonej w kategorii „taneczna”. Przy swoim debiucie wykorzystali całą masę instrumentów, których zwykle nie znajduje się w tym gatunku – od fortepianu i kwartetu smyczkowego, poprzez żywą perkusję i analogowe syntezatory, po automaty perkusyjne. Na żywo całość zyskuje jeszcze więcej klimatu.

WE DRAW A

Z impetem weszli na polską scenę elektroniczną i dołączyli do Rebeki i Kamp! godnie reprezentujących barwy wytwórni Brennnessel. Z jednej strony swoim melodyjny synth popem połączonym z taneczną elektroniką i nostalgicznym transem porównywani są do stylistyki Underworld w nieco łagodniejszym wydaniu, z drugiej całkowicie wymykają się szufladkom i tworzą zupełnie nową jakość i to z najwyższej półki.

HV/NOON

Miniony rok w „nowej muzyce” bez wątpienia należał do nich. Wspólny projekt znakomitego producenta i reprezentanta młodej, niezależnej sceny trójmiejskiej specjalizującego się w unikatowych brzmieniach zaowocował albumem niezwykle eklektycznym, w którym w swój udział mają także czołowi polscy raperzy z Eldo, Małpą, Hadesem i O.S.T.R. na czele oraz rodzynkiem w postaci Misi Furtak.

Nie ma więcej wpisów