Ciemnogrody to pierwsze dziecko nowo powstałej wytwórni STUK, której misją jest promowanie niekomercyjnej, ale lekkiej muzyki opierającej się na warstwie lirycznej. W przypadku tej formacji słowa odbijają się od kosmosu i lądują na ziemię jako senne marzenie, gdyż wokal współtworzącej Ciemnogrody Ady Fijał zdecydowanie elektryzuje i flirtuje ze słuchaczem.

Za część muzyczną odpowiada tutaj znany producent Max Skiba, który porzucił swoje elektroniczne, funkujące brzmienie na rzecz alternatywnego popu. Jednak nie jest to pop, o którym moglibyście pomyśleć. Dużo w tym nawiązań do przeszłości, do lat 80. do dziecinnych marzeń oraz kosmosu. Zresztą o kosmosie mowa również w pierwszym utworze, którym Ciemnogrody zaznaczają swoją obecność. Kawałek „Planetarna moc” zasila EP-kę o tym samym tytule i pojawia się w otoczeniu dwóch kolejnych tracków („Bezsennie”, „To ja”) oraz remixów wykonanych przez Karola Strzemięcznego (Paula i Karol) oraz producenta Das Komplex. Całość możecie zakupić na kasecie magnetofonowej.

1. Kim jesteście?

Nazywamy się Ciemnogrody i tworzymy eksperymentalny projekt, którego celem jest skomponowanie polskich piosenek wpisujących się w szeroko rozumianą „aktualność”, nie poddających się jednak jej ograniczeniom.  Naszym celem jest wykreowanie piosenek szczerych, odważnych, teraźniejszych, ale też mocno zmyślonych.

2. Co i w jaki sposób tworzycie?

Zawsze chcieliśmy napisać piosenki, które żyłyby swoim życiem, które byłyby celem same w sobie. Zależało nam na tym, żeby były napisane po polsku i chcieliśmy też od tego nie najłatwiejszego języka właśnie wyjść. Polski miał być integralną częścią konceptu, za którą podążałaby reszta. Zarazem projekt ten jest też naszą trampoliną dla wyobraźni, wyskakujemy trochę z tego co się dzięje tutaj aktualnie i fantazjujemy ponad, tworząc i kreując zupełnie oddzielny świat. Korzystamy z tego, że sztuka daje nam szerokie pole do popisu, że możemy dowolnie próbować eksperymentować, często się o tym zapomina.

3. Kim/czym się inspirujecie?

Inspiruje nas nauka, kosmos, koszmary senne, melancholia, moc i niemoc, chęci i przymus. Inspirują nas nasze smutki i radości. Uciekamy od rzeczywistości, interesujemy się tym, co w polskiej muzyce udawało się na przestrzeni lat najzgrabniej. Podążamy za klasykami jak Maanam, czy Dom Mody wykorzystując możliwości, które mamy obecnie.

4. Co dla Was jest najważniejsze w tworzeniu muzyki?

To na co kładzie się nacisk w zasadnie zależne jest mocno od konkretnego projektu. Naszym zdaniem jednak czynnikiem wspólnym dla wartościowej muzyki/sztuki jest szczerość. Szczera, autentyczna muzyka jakaby nie była niesie za sobą wartość, wywołuje emocje, oddziaływuje i to jest to na czym nam zależy.

5. Jeśli nie muzyka to…?

Muzyka! Jak nie taka to inna! Muzyka odpowiednia jest na każdą sytuację, pogodę i nastrój 😉

Nie ma więcej wpisów