Mercury Prize, nagroda przyznawana corocznie od 1992 roku dla najlepszego brytyjskiego wydawnictwa, trafiła wczoraj do Benjamina Clementine.

Wśród pretendujących do zwycięstwa byli m.in. Róisín Murphy, Florence and the Machine, Jamie xx, SOAK, czy Wolf Alice. Jak podkreślał Simon Frith, przewodniczący jury, nominowani artyści są na różnym etapie swoich karier ale łączy ich przede wszystkim ambicja i muzyczna wyobraźnia.

Nagroda jest dużym wyróżnieniem i często pomaga zdobyć uznanie szerszej publiczności. Choć w tym roku roku konkurencja była bardzo duża i można by obstawiać bardziej popularne nazwiska, postanowiono wyróżnić debiutancki album Benjamina Clementine. Wydany w styczniu „At Least for Now”, został zainspirowany trudnymi doświadczeniami muzyka, a wyróżnia go charyzmatyczny wokal, dużo dźwięków pianina i emocjonalne teksty.

Tegoroczny zwycięzca po odebraniu nagrody powiedział, że nigdy nie spodziewał się tego wyróżnienia. Zwrócił się też do oglądających go młodych ludzi, aby pamiętali, że świat stoi przed nimi otworem.

Posłuchajcie utworu z „At Least for Now”:

Nie ma więcej wpisów