Rycerzyki to łagodny pop obudowany bardzo silną warstwą liryczną. Jednak nazywanie go współczesnym byłoby tutaj nie na miejscu, gdyż wszystko – począwszy od nazwy formacji, przez muzykę, a skończywszy na abstrakcyjnych tekstach, jest sprzężone nie tylko z ubiegłym stuleciem, ale nawet ze średniowieczem.

Rycerzyki otrzymały już parę łatek, ale praktycznie każde z porównań odnosi się do zagranicznych artystów (jak chociażby Fleetwood Mac, czy Kate Bush), co z pewnością jest z pożytkiem dla całej szóstki, bo wskazuje na ich wyróżniający się na naszym rodzimym rynku styl. I faktycznie, nie sposób odmówić im wyjątkowości, bo choć dream popowe melodie nie są niczym nowym, to baśniowe krainy, abstrakcyjne zwierzęta, czy postaci pojawiające się w tekstach stanowią ich znak rozpoznawalny. Po pierwsze, taka nazwa zespołu zapewne zobowiązuje, a po drugie – odpowiedzialna za słowa Gosia Zielińska, bardzo dobrze czuje się tworząc i wyśpiewując tak magiczne historie, które dzięki barwie jej głosu zdecydowanie nabierają swojej mocy.

Ale kim tak naprawdę są Rycerzyki? Sześcioosobowa ekipa z Krakowa wyrosła z kolektywu Stajnia Sobieski. To tam powstawały pierwsze ich pomysły oraz formował się ostateczny skład. Sama nazwa zaś to nawiązanie do „Ballady o smutnym rycerzyku” zespołu Ścianki.

Oprócz Gosi, w Rycerzykach swój udział mają również: Karol Jadach (gitara), Maciek Pitala (gitara), Michał Mierzwa (klawisze), Aleksander Margasiński (bas), Tomek Starek (perkusja), Agnieszka Grzegorczyk (oprawa wizualna).

W tym roku światło dzienne ujrzała debiutancka płyta formacji, na której znaleźć można pierwsze single takie, jak „Hounds”, „Mating Season”, czy „Rimemba”. Album wydany pod szyldem Stajni Sobieski powstawał w słynnym krakowskim lokum Stajni przy ulicy Sobieskiego 5. Trasa koncertowa promująca to wydawnictwo planowana jest na wiosnę.

Nie ma więcej wpisów