Trójmiejska niezależna scena muzyczna doczekała się swoich nagród i wydarzenia, które idealnie obrazuje jej charakter. „Antygala” pierwszej edycji DOKÓW za nami. Poznaliśmy najlepszych artystów minionego roku, nagrodzonych w ośmiu kategoriach.

Świadomy potencjału pomorskiej muzyki Arkadiusz Hronowski, właściciel B90 wpadł na pomysł podsumowania i wyróżnienia jednocześnie najciekawszych muzycznych wydarzeń roku 2015. Daleko mu jednak do organizowania imprez z wielką pompą, dlatego zamiast gali mamy ANTYGALĘ, zamiast sztywnej loży VIP leżaki, a zamiast błyszczących statuetek Palniki stworzone przez stoczniowych spawaczy. Te z kolei trafiły w ręce artystów nominowanych i wybranych przez jury.

W kategorii „Album” Palnik trafił w ręce Olo Walickiego za album „Kaszebe II”. Najlepszym „Video” uznano teledysk autorstwa Marty Grabickiej do utworu „Dayz of Void” artysty Ebola Ape. Najlepszą „Okładką” uznano „Syn Słońca” zespołu Sarcast, której autorem jest Grzegorz „Forin” Piwnicki. Tytuł najlepszego „Artysty” przypadł zespołowi Trupa Trupa.

„Podarte sukienki” zespołu Kobiety okazały się bezkonkurencyjne w kategorii „Utwór”. Z kolei zespół SPOIWO zapracował sobie na Palnika w kategorii „Nowa twarz”. Za „Bohaterów drugiego planu” uznano Barbarę i Jacka Jackiewiczów, a „Zespołem, który ma najwięcej znajomych”, okazał się Sarcast. Ostatnia nagroda w kategorii „Zespół koncertowy” trafiła w ręce Calm the Fire.

Zwieńczeniem wydarzenia był wyjątkowy koncert trzynastoosobowego składu dowodzonego przez Olo Walickiego. Zespół, w którym znaleźli się Grzegorz Nawrocki, Kuba Staruszkiewicz, Irek Wojtczak, Tomek Ziętek, Mateusz Śmierzchalski, Piotr Kaliński, Tymon Tymański, Olaf Deriglasoff, Lena Wojtczak, Maciej Grzywacz i Tomek Lipiński, przez kilka ostatnich tygodni przygotowywał repertuar złożony z utworów artystów nominowanych. I tak muzycy zaprezentowali absolutnie zaskakujące wersje ośmiu utworów utrzymanych w jezzowo-rockowej stylistyce. W setliście znalazły się m.in. „Wielki wybuch” Kobiet zaaranżowany na chór kościelny, instrumentalna wersja „Planeta Eden” Ampacity, zaśpiewane przez Tomka Lipińskiego i Grzegorza Nawrockiego „Wasteland” zespołu Trupa Trupa, czy „Ja” Nagrobków w wykonaniu Olafa Deriglassofa przypominającym piosenkę dla dzieci.

Antygala DOKÓW pokazała, że można inaczej, ale nadal ciekawie zorganizować wydarzenie, które promuje trójmiejską muzykę już nie tylko w skali lokalnej. Idea jaką zapoczątkowała ekipa B90 ma szanse na stałe zaistnieć w świadomości publiczności i wpisać się w rozkład najważniejszych muzycznych wydarzeń roku. Pozostaje mieć nadzieje, że organizatorzy nie zrezygnują z rozwijania obecnej formuły i wciąż utrzymają ją w podobnym tonie.

Nie ma więcej wpisów