Iza Kowalewska – jedna z najciekawszych artystek na polskim rynku powróciła z nową płytą: 29.01. na rynku pojawił się nowy LP „ Pod Dachami Paryża”.

Iza (wywiad do przeczytania tutaj) jest niezwykle wszechstronną wokalistką: po licznych występach gościnnych na płytach polskich raperów (Emade, O.S.T.R.) i śpiewaniu w jazzowej Muzykoterapii, nagrała 2 solowe albumy, gdzie elektronika spotykała jazz i pop w jej autorskim ujęciu. W międzyczasie wydała house’owy maxi-singiel z DJ-em Sebem Skalskim i zdobyła 2 miejsce w programie Must Be The Music, gdzie śpiewała swoje kompozycje. Mało?

Tym razem Iza Kowalewska zaskakuje stylistyką chanson – wraca do wielbionej na całym świecie tradycji piosenki francuskiej, którą w Polsce popularyzowała w radio nieżyjąca już Barbara Podmiotko (audycja o tytule nomen-omen „Pod Dachami Paryża”).

Cały album zawiera charakterystyczne dla muzyki francuskiej elementy: piękne, poruszające teksty, pełne liryzmu i dramatyzmu zawierające strofy o miłości i smutku, zawiedzionych nadziejach i gorzkim rozczarowaniu.

10 kompozycji na płycie to dzieło Izy (tekst, muzyka, produkcja) – są też dwa covery: „Paroles, Paroles” (z towarzyszeniem Adama Struga) i „Soul le ciel de Paris”. W nagraniu wzięli udział: Piotrek Lewandowski-gitara, Fabian Włodarczyk -akordeon, Michał Grott- gitara basowa oraz programowanie bębnów – Rysiek Bazarnik.

Płyta ma cechy najlepszych produkcji z kanonu muzyki pop: mamy zawodową, rasową wokalistkę o znakomitym, wyćwiczonym, chropowatym głosie, dobre, poetyckie teksty ( wzruszycie się przy „Karuzeli” , „Była Raz Dziewczyna” czy „Jak Wosk”), dopracowane, intymne aranżacje (choć „Anonimowa Para” pobrzmiewa niemal trip-hopową perkusją).

Ta płyta pięknie zabrzmi w paryskim bistro przy winie czy espresso, choć w żadnym wypadku nie jest to muzyka tła. To raczej ścieżka dźwiękowa do trwającej miłości. Łatwej bądź trudnej: bo nasz korpus jest jak wosk z Madame Tussaud.

Iza Kowalewska wystąpi z koncertem z okazji 10-lecia Domu Spotkań z Historią w Warszawie 20 lutego o 20:30.

Nie ma więcej wpisów