Po śmierci Davida Bowie ruszyło wiele akcji mający na celu upamiętnienie artysty i pozostawienie po nim śladu nie tylko nie w postaci muzycznej. Jedną z takich inicjatyw jest mural, który dzięki zbiórce crowdfundingowej w kwietniu ma powstać na warszawskim Żoliborzu przy ul. Marii Kazimiery 1. Inicjatorem akcji jest stowarzyszenie Stacja Muranów.

Do tej pory na portalu WspieramKulturę (pod adresem http://wspieramkulture.pl/David) udało się zebrać blisko 28 tys. zł. Akcję wsparło ponad 200 osób. Jeszcze przez trzy dni można wspierać akcję i wpłacać środki. Darczyńcy – w zależności od wysokości wpłaconej kwoty – mogą liczyć m.in. na imienne podziękowanie na muralu, darmową kawę w Stacji Muranów, indywidualny spacer szlakiem murali, gadżety z wizerunkiem Davida Bowie oraz płyty.

Organizatorzy akcji mają już zgodę na wykonanie muralu oraz sponsorów chętnych wesprzeć inicjatywę. – Chcemy w ten sposób oddać hołd zmarłemu w styczniu muzykowi i upamiętnić jego krótki pobyt w polskiej stolicy, który zaowocował utworem „Warszawa” na płycie „Low”. Niewielu światowej sławy artystów ma tak dosłowne konotacje z naszym miastem, wykorzystajmy to. W tym roku, zdaniem biografów Bowiego, mija dokładnie 40 lat od tego zdarzenia – mówi Łukasz Prokop, wiceprezes Stacji Muranów.

Organizatorzy akcji w pierwszej kolejności ogłosili dwuetapowy konkurs. Wpłynęło ponad 20 prac. W pierwszym etapie, zgodnie z założeniami konkursu, prace zostały poddane pod ocenę jury, w skład którego weszli zarówno fachowcy od street artu, przedstawiciele sponsorów jak i miejscy urzędnicy (ściana, na której powstanie mural, jest własnością ZGN). W głosowaniu na projekt muralu internauci wybrali pracę autorstwa Dawida Celeka.

Nie ma więcej wpisów