Plaid, Prins Thomas, Lorenzo Senni, Dick4Dick, Baaba, Niechęć, Sonar i Hieroglyphic Being – oto nowa ósemka artystów, która pojawi się w sierpniu na największym elektronicznym festiwalu na Śląsku.

Jak zazwyczaj w ogłoszeniach Tauron Nowa Muzyka i tu występuje podział na muzyków z Polski i zagranicy. Z jednej strony dostajemy grupę Niechęć, czyli zanurzymy się w klimaty nieco bardziej jazzowe. Będzie to dobra okazja do pełnego przetestowania możliwości zespołu, który wydał właśnie swój nowy album. Standardowy skład projektu Baaba poszerzy się tym razem o dodatkową sekcję rytmiczną. Do Bartosza Webera, Tomasza Dudy, Jana Młynarskiego i Piotra Domagalskiego dołączą perkusiści Miłosz Pękała i Huber Zemler oraz artysta wizualny Wiktor Podgórski, co stworzy specjalny pokaz Baaba Deluks.

Na scenie pojawią się także panowie z Dick4Dick, którzy w swoich artystycznych działaniach znaleźli się już na wielu stylistycznych polach – tym razem ich występ skupi się bardziej na podbojach elektronicznych, o czym przekonuje nas ich płyta „tau Ceti e”. Grupa wystąpi na scenie festiwalu po raz pierwszy od 2009 roku. Ostatnim krajowym artystą jest współtwórca projektu Rysy – Łukasz Stachurko. Tutaj pod swoim nowym szyldem Sonar zaprezentuje „Pętlę”, czyli swoje nadchodzące wydawnictwo będące owocem fascynacji trip-hopem. Stachurko do współpracy zaprosił perkusistę Rafała Dutkiewicza i debiutującą wokalistkę Lenę Osińską. Teksty do utworów napisał znany z Małych Miast i Kumki Olik Mateusz Holak, a na zatytułowanej „Pętla” płycie usłyszymy jeszcze kwartet smyczkowy, pianistę Artura Bogusławskiego oraz licznych gości.

Ekipa zagraniczna to także ciekawe postaci. Pierwszą z nich jest Lorenzo Senni, czyli badacz mechanizmów muzyki tanecznej wywodzącej się z lat 90., który swoje utwory zwykle buduje wokół narastającego tuż przed przysłowiowym dropem napięcia kojarzonego z prymitywną muzyką taneczną, które następnie dekonstruuje, przekształca i wywraca na drugą stronę. Line-up zasila także Prins Thomas, czyli norweski znajomy Todda Terje, właściciel wytwórni Full Pupp i świetny twórca mieszający w swoich dziełach house, dub i ambient.

Andy Turner i Ed Handley, czyli duet Plaid pojawi się, aby przedstawić dorobek swoich dziesięciu albumów. Ten kultowy projekt wywodzący się z wytwórni Warp, obok Autechre na początku lat 90. stawiał fundamenty pod muzykę IDM, jednocześnie grając go zupełnie inaczej. W tym wypadku będzie się można spodziewać także nowych nagrań grupy, bo niedługo światło dzienne ujrzeć ma ich nowy album. Ostatnim artystą jest jeden z czołowych przedstawicieli outsider house’u – Jamal Moss bardziej znany jako Hieroglyphic Being. W swoich produkcjach wzbogaca go o wpływy industrialu, awangardowego jazzu i noise’u. Na koncie ma kilkadziesiąt wydawnictw które ukazywały się w barwach Rvng Intl., Morphine Records oraz jego własnej wytwórni.

XI Festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia 2016 roku na terenie Muzeum Śląskiego i katowickiej Strefy Kultury. Trzydniowe, dwudniowe oraz pojedyncze karnety jeszcze do kupienia.

Nie ma więcej wpisów