Felieton o wydawnictwach z polskiej sceny tanecznej: House-Nation Poland poświęcam bardzo zróżnicowanym premierom wiosny i nadchodzących wakacji. Kilka winylowych nowości ( m.in. z nowego labelu Astropical Tapes Marcina Krupy ), AM2PM z pierwszym miejscem swego remiksu na liście Billboardu, składanki z White Widow Records i stołecznego MOST-u…

AM2PM / Urbana Recordings / Milk & Sugar Recordings

Pierwszy letni przegląd zaczynam z wysokiego C: wielokrotnie przez nas opisywany duet AM2PM odniósł w czerwcu kolejny wielki sukces: ich remiks piosenki „Smile” dla Sheili Gordhan wylądował na pierwszym miejscu tanecznej listy renomowanego amerykańskiego tygodnika Billboard! Singiel zawiera wersję radiową, rozszerzoną i house’owy dub. Gratulacje dla Alec Sun Drae i Matta Kye!

Pracując dla MWR ( Matt Waterhouse Represents) AM2PM remiksuje coraz ciekawszych artystów, wspomnijmy tu chociażby remiksy dla Royksopp.

Ostatnie autorskie nagrania AM2PM to m.in. „Things You Do” nagrane dla labelu Davida Penna Urbana Recordings wspólnie z KPD i producentem z Detroit Dantiezem Saundersonem ( synem Kevina Saundersona).

Najnowsza produkcja AM2PM ukazała się w wytwórni słynnego niemieckiego duetu Milk& Sugar. „Burning” ( Malachi feat. AM2PM ) i ma ogromne szanse na stanie się house’owym hymnem lata 2016. Piosenka jest repryzą klasyka house’owego „ Put Your Loving Arms” Billie Ray Martin.

LOUI & SCIBI / Déepalma Records

W ubiegłym roku przypominałem starszą produkcję duetu Loui & Scibi nagraną wspólnie z Alec Sun Drae / AM2PM „Who Am I”.

Tymczasem duet wydaje kolejne piosenki – głównie dla hiszpańskiej Déepalma Records.

Tworząc balearyczne, vocal-house’owe kompozycje wspomagani sa głosami Beth Aggett, Nuwelli czy Fourfeet. Najnowszy singiel ” More Than Enough” ukazał się na koniec maja i jest obecny również na składance „Déepalma Ibiza 2016” zmiksowanej przez Yves Murasca, Rosario Galati, Holter & Mogyoro.

NOVIKA / Otake Records

Zanim usłyszymy nowy album, do którego nagrania przygotowuje się Novika, mieliśmy przyjemność słuchania piosenek z EP wydanej przez Otake Records ( Novika Collabs EP). Nieoczekiwanie, tuż przed wakacjami pojawił się w sieci deep-house’owy remiks szczecińskiego duetu Floating Groove. Dawid Korniak i Michael Modoolar dokonali tanecznej rekonstrukcji piosenki „ Secret Passage”, którą Novika napisała z Kaspem. Ten miks jest do darmowego pobrania:

Dla tych, którzy wciąż wolą Kasię Nowicką w wersji bardziej downtempo – wszak uchodzi ona w Polsce za ambasadorkę tzw. leniwych brzmień – polecam autorską audycję artystki w radiowej Czwórce i najnowsze przedsięwzięcie muzyczne jakim jest Chill Pill. Pierwszy singiel nowi tytuł „Inspired”:

SEB SKALSKI / SpekuLLa Records

Seb Skalski ma pracowity i twórczy okres: nagrał taneczny rework polskiego klasyka popowego ” Moja I Twoja nadzieja” ( feat. Iza Kowalewska), zremiksował utwór ” Get Away” Distant People feat Mpho dla nowojorskiego labelu Vibe Butique oraz nagrał „in Too Deep” z divą Donną Hidalgo na wokalu. Nakładem Luzztro Records ( nr 3 w katalogu) ukazała się tech-house’owa produkcja Sebastiana „Dziwny Deszcz”.

Na wielką uwagę zasługuje najnowszy singiel „Najbliżej” nagrany wspólnie z Marcinem Żyskim (autor słów i wokalista, członek m.in. duetu The Hmmms, dziennikarz portalu Gigster). Piosenka równie dobrze brzmi w radio, jak i na parkietach – tu polecam zwłaszcza Extended Mix. Może pojawi się też pocięty dub w stylu MK?

HOLIDAY 80 / Whiskey Disco

Po sukcesie ubiegłorocznego wiosennego winyla „Hotel Victoria EP”, duet Holiday 80 idzie za ciosem w odświeżaniu polskiej muzyki rozrywkowej.

16.06.2016 ukazała się dostępna w dystrybucji analogowej i cyfrowej ( Phonica Rec. i deejay.de) „Mokotuff EP”, na której to płycie znajdziecie nowe utanecznione wersje piosenek Haliny Frąckowiak, Zdzisławy Sośnickiej, Skaldów czy kultowego i niedocenianego w Polsce kompozytora Andrzeja Korzyńskiego. Z zestawu rekomenduję house’owe echa „Małych Jezior” z przefiltrowanym wokalem Haliny Frąckowiak.

MR. SPRING / Pogo House Records / Ultra Bass Records

Mr. Spring kontynuuje swoje fascynacje brzmieniami m.in. Organ-house z lat 90. Niedawno podjął się remiksu ’16 klasyka Bass Bumpers „Good Fun” ( wspólnie z T.E Project). Od wiosny w klubach i radiostacjach tanecznych pojawiały się jego produkcje ( m.in. „All Of Me” „Vibe”, ” The Rhythm”).
W house’owych programach Jamesa Lee i Shaun Haze, na platformie Granta Nelsons Big Bad D3ep ( Deep radio Network – the Sound of The Global Underground) były wielokrotnie prezentowane i wychwalane jego kolejne single. Łukasz Gabła wciąż nie powiedział swojego ostatniego słowa!

T.E PROJECT / Pogo House Records / Tengu Records

Tomasz Elzanowski aka T.E Project wydał w 2016 roku kilka bardzo ciekawych produkcji w Pogo House Records: „Touch Me EP”, „Raw Piano EP’ i „This Is True House Music”. W kwietniu ukazał się bumpy-house’owy singiel’ Deep In Your heart” ( Tengu Recordings). Polecam brzmiący old-skoolowo niczym Bizarre Inc. ” Hypnotic”:

Tymczasem czekamy na premierę znakomicie się zapowiadającego tracka ” Kiss” w stylu klasycznego dla lat 90. organ-house.

TANZLIFE / Blossomkollektiv / Astropical Tapes

Tanzlife & ID Ensamble wydali w ubiegłym miesiącu znakomitą „Elipsa EP” – wydawcą winyla jest berliński Blossomkollektiv. Płyta zawiera utwory utrzymane w klimacie tech-house i minimal-techno: „Hiperbola”, „Moss”, „Parabola”.

Tomek Matuszczak jest też autorem jednego z utworów na wydawnictwie „Interstellar Cuts”.
„Expansion of Light” zaskakuje acid-house’owymi harmoniami i zbliża Zieloną Górę do Chicago wczesnych lat 90.

MARCIN KRUPA / Astropical Tapes

Marcin Krupa wszedł w tym roku niewątpliwie w znakomity okres swojej kariery: po bardzo dobrym „Root EP” ( jako wants z Kacprem Peresadą ) i tuż przed występem u boku Palemana w Nowej Jerozolimie 8 lipca, wydał doskonale przyjęty – chyba przełomowy winyl – „Spa House”. Utwór tytułowy brzmi jak disco-house z roku ’97, a „Jeziorna” jest deepowo zadziornym trackiem przypominającym mi trochę dawne produkcje Iana Pooleya. Jeśli wyprowadzka Marcina z Warszawy skutkuje nowymi inspiracjami i tworzeniem takich jak ten utworów, to takie zmiany są godne polecenia! Zwłaszcza, że płyta ukazała się w założonym przez tego artystę labelu Astropical Tapes.

VA – Interstellar Cuts / Astropical Tapes

20 lipca 2016, jako katalogowa pozycja nr 3 ( ASTR003 ) w Astropical Tapes ukaże się „Interstellar Cuts”.
Ta EP to zdecydowanie must-have dla słuchaczy i DJ-ów. Winyl zawiera 5 utworów od artystów takich jak: Invent, Astro Buhloone, Marcina Krupy, Easy Audio i Tanzlife.

Całość rozpoczyna downtempowo Invent, ale potem jest już bardzo tanecznie: Astro Buhloone rozkręcają płytę w stylu cosmik-boogie, Marcin Krupa podkręca house’owo 4×4 pomysłowo samplując Loleattę Holloway. Easy Audio i jego „Gypsy Funk” przywołuje najlepsze produkcje Todda Terry i złote czasy brudnego, przefiltrowanego house’u, który pamięta, że wziął się z disco.

Poprzednie wydawnictwa Astropical Tapes cieszyły się popularnością i wsparciem wielu DJ-ów ze sceny światowej (m.in. Detroit Swindle, Jimpster): w przypadku lipcowej premiery spodziewajmy się jeszcze większego (zasłużonego) hype’u!

MARTIN DEPP / Pogo House Records

Martin Depp / Marcin Matuszewski działa na scenie tanecznej wieloformatowo: wydaje artystów z Polski i całego świata w swojej oficynie Pogo House Records, nagrywa sety z własną selekcją undergroundowych brzmień house i garage ( w tym seria Rough Beatz i Vinyl Session, gdzie przypomina stare klasyczne i bardzo podziemne nagrania ze sceny house) , projektuje szatę graficzną swoich płyt, grywa jako DJ radiowy i klubowy. Przegląd jego własnych produkcji i remiksów zatytułowany jest „ Martin Depp Showcase Vol. 1”.

Nagrania z Pogo House Records coraz częściej goszczą w angielskich audycjach radiowych z muzyką house, m.in. Luv Dup Radio Show.

Czerwcowy remix dla Jizz „Luv Mood” do posłuchania tutaj:

STEFAN ŁYCZEWSKI / Pogo House Records / Groove Is Our Business

Miesiąc temu Martin Depp przygotował swój remiks nagrania „Back To The Disco” dla urodzonego Bolończyka i Poznaniaka z wyboru – Stefana Łyczewskiego.

Stefan również hołduje undergroundowym brzmieniom muzyki house i wydaje w oficynach takich jak Snazzy Traxx („ Me & You”) czy Groove Is Our Business. Wielbicielom starej szkoły zdecydowanie polecam EP „Feel The Rhythm Of House”.

SIMON MATTSON / Re:Fresh Your Mind

Pomiędzy graniem podczas konferencji Sea Zone i pracą nad swoim swoim flagowym projektem jakim jest warszawski klub letni Temat Rzeka, Simon Mattson zajęty jest graniem na scenach festiwalu Open’er i Audioriver oraz w stołecznej Nowej Jerozolimie. Szymon znajduje również czas na nagrywanie nowych tracków: dla Peter Makto & Gregory S. ( węgierski label TrueSounds Music ) stworzył właśnie remix nagrania „Let It Out”.

Tymczasem w wytwórni Re:Fresh Your Mind 5 lipca ukazuje się Epka „Origami” z dwoma tech-house’owymi numerami: „ Touch This” i „Origami”.

DEYNA!

Po ostatnim singlu „ In Your Arms”, do którego powstał jungle’owy remix Warsona i zmysłowy teledysk ( przeczytajcie o tym w wywiadzie), Deyna! przygotował 2 niespodzianki. Pierwszą jest najnowszy remiks wspomnianej piosenki, jakiego podjął się francuski producent Yass, związany m.in. z brytyjskim Defected.

Druga nowość, to sigiel „ Don’t Lie To Me” z udziałem jednego z najbardziej utalentowanych wokalistów w Polsce: Tomasza Organka (Sofa, Organek). Okładka singla przywołuje najlepsze grafiki polskiej szkoły plakatu z lat 60. , a brzmienie: debiutancką płytę Basement Jaxx!

VA – The Beginning / MOST

MOST jest nowym sub-labelem jednej z największych polskich wytwórni hiphopowych: PROSTO. Tym razem zamiast hasła „kupujcie polskie rap-płyty”, będziemy zachęcali do wspierania polskiej elektroniki.

Premierowym wydawnictwem MOSTU była kompilacja „ The Beginning” z udziałem czołówki polskich producentów, tj.: The Phantom, Hatti Vatti, SLG, Eltron John, Klaves, Good Paul, Matat Professionals.

Duit / MOST

Osoby jakie stoją za wytwórnią ( Rafał Grobel – S1 Warsaw, Record Store Day, Boiler Room Poland, Niewidzialna Nerka i Sokół – Prosto) i jej najbliższe cele wydawnicze pozwalają z zaciekawieniem spoglądać w kierunku nowych releasów.

Pierwszym zwiastunem lata jest singiel z nadchodzącego debiutu białostockiego producenta Duit „All The People” (featuring Jesse Boykins III).

Polecam obejrzenie tego frapującego teledysku i zaczekanie do września na debiutancki album Duita. Przypominam, że ten artysta stoi też za produkcją ostatniego singla Sokoła „ Rób To, W Co Wierzysz”.

VA – Homeland Traxx Vol. 2 / White Widow Records

Wytwórnia White Widow Records obchodziła w lutym swoje 3 -cie urodziny. Wtedy to rozmawiałem z Łukaszem Czarnockim (Luc Vel Mzura) i Witkiem Smoliczem aka Brusikiewicz (występują obecnie jako duet producencki Handia Hype ) o kulisach powstania labelu, brzmieniu deep-house’owym w 2016 roku i planach na stworzenie undergroundowego sub-labelu. Wiosna ukazała się też cyfrowo i fizycznie nowa składanka z wyłącznie polskimi produkcjami „Homeland Traxx Vol.2″. Na tej kompilacji znajdziecie najlepsze brzmienia jackin’ house, garage i house & bass od takich artystów jak Faxior, Siasia, Pysh, Handia Hype czy Mia Twin & Kasp.

PeKa / White Widow Records

Patryk Kubicki aka PeKa wydał wiosną bardzo ciekawą EP-kę pt. „Girl” z utworami ” Last Dance”, „Kiss Me” i „Girl”. Jego utwór „Show Me” znalazł się również na wspomnianej wyżej kompilacji „Homeland Traxx Vol.2”.
Najnowsze produkcje PeKa to zbasowane „Footprints” i „House Addiction” na Pogo House.

EVAH vs. PHUNKMASTERS / Pomaton EMI

Na zakończenie letni „blast from the past” sprzed 14 lat, którym będzie tym razem Evah „ Akurat Świat” w remiksie Phunkmasters. Ewa Rogowska pojawiła się na polskiej scenie muzyki miejskiej na początku lat 2000. Na jej debiutancką płytę z roku 2002 bity dostarczyli m.in. Red, Brk, Magiera. Album przeszedł wtedy jednak bez większego echa, będąc krytykowanym za brak etykietki „100% hiphop”.

Evah udało się jednak zaistnieć też na scenie klubowej za sprawą niezwykle udanych remiksów w stylu house, jungle i 2 step , jakich dokonali m.in. DJ Adamus, Modfunk, Electric Rudeboyz czy wspomniani Phunkmasters. Nagrania Evah pojawiły się m.in. na składance Vinyl Deser ( wspólnie z takimi artystami jak Novika, DJ Dooda, Futro, Star Of 77), którą promowała się wówczas odzieżowa firma House wchodząca wtedy na polski rynek.

Nie ma więcej wpisów