Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych to temat pojawiający się wszędzie. Także i muzyka nie jest wolna od upolitycznienia – czy to w kwestii słów poparcia lub krytyki kandydatów przez muzyków, czy to w kwestii umieszczania ich w tekstach utworów. Tę drugą opcję wybrali Franz Ferdinand, którzy postanowili zabrać głos w tej jakże ważnej sprawie.

„Demagogue” – bo tak nazywa się nagrana przez Szkotów kompozycja – odnosi się swoim tytułem do Donalda Trumpa i jest swoistym opowiedzeniem się przeciwko kandydatowi Republikanów. Jest to także pierwszy muzyczny kontakt grupy ze światem od czasu opuszczania szeregów przez gitarzystę Nicka McCarthy’ego.

Sam utwór jest częścią składanki „30 Days, 30 Songs”, za którą odpowiedzialny jest amerykański pisarz Dave Eggers oraz menadżer zespołu Death Cab for Cutie – Jordan Kurland. To właśnie ta formacja rozpoczęła oficjalne muzyczne odliczanie, ale na oficjalnej stronie projektu możecie także zapoznać się z innymi kompozycjami artystów, do których póki co dołączyli Aimee Man, Bhi Bhiman i Jim James.

Strona „30 Days, 30 Songs” aż do ostatecznego dnia wyborów będzie prezentować codziennie jeden utwór poświęcony tematyce anty-Trumpowej.

Nie ma więcej wpisów