Russian Circles, post-rockowe trio z Chicago, podczas jesiennej trasy odwiedzi kolejno Wrocław, Gdańsk i Warszawę. Muzycy promować będą najnowszy, wydany w sierpniu album „Guidance”.

Trudno uwierzyć, że to trio pochodzące z Chicago raczy nas pięknymi dźwiękami już 12 lat. Podobnie jak ich kolegom z tego samego miasta, zespołowi Pelican, Russian Circles trudno przypiąć konkretną łatkę gatunkową. Na przestrzeni jednej EPki i 5 albumów długogrających, które dotychczas wydali, jedne były bardziej post-rockowe, inne natomiast cięższe i zdecydowanie mocniej przepełnione post-metalowym brzmieniem. Zaskarbili sobie serca fanów występami na żywo, na których zasłynęli z niesamowitej energii i żywiołowości na scenie.

Początki grupy sięgają końca 2004 roku, gdy gitarzysta Mike Sullivan, basista Colin DeKuiper (obaj należący wówczas do innej instrumentalnej grupy Dakota/Dakota) i Dave Turncrantz, sformowali w St. Louis grupę Riddle of Steel, która przekształciła się w Russian Circles. Obecnie miejsce Colina DeKuipera zajmuje Brian Cook.

Russian Circles to zespół ciągle poszukujący i lubiący zaskakiwać smaczkami na kolejnych wydawnictwach. Koncertowali już z takimi zespołami jak Boris, Isis, Red Sparowes, Minus the Bear, Daughters, Pelican, Mono, Deafheaven czy Tool, a Chelsea Wolfe udzieliła się wokalnie na ich przedostatnim albumie „Memorial”. Amerykanie ciągle rozszerzają granice swojej twórczości poprzez pracę z szerszym zasobem dźwięków i struktur.

Płyta „Memorial” obejmowała wiele aspektów z palety tego, do czego to trio nas przyzwyczaiło: nuta mroku, kinowy majestat, gorzka zręczność i ponury minimalizm. Jednak teraz powracają z nowym, znacznie dojrzalszym albumem. W jednym z wywiadów muzycy przyznali, że jeśli ich czwarty album „Empros” (greckie tłumaczenie: Naprzód) był oświadczeniem wytrwałości, to nowy materiał na „Guidance” stał się symbolem kroczenia w przyszłość.

Podczas koncertów w Gdańsku oraz we Wrocławiu zespół supportować będzie czeska KOVADLINA. W Warszawie Russian Circles poprzedzi natomiast THE SKY IS.

Kiedy: 21.10 (piątek)
Gdzie: Firlej, Wrocław
Start: 19:00
Bilety: 59 / 64 / 69 PLN

Kiedy: 22.10 (sobota)
Gdzie: B90, Gdańsk
Start: 19:00
Bilety: 55 / 65 PLN

Kiedy: 23.10 (niedziela)
Gdzie: Hydrozagadka, Warszawa
Start: 19:00
Bilety: 59 / 64 / 69 PLN

Nie ma więcej wpisów