Nie da się ukryć, że są artyści, których polska publiczność darzy silniejszą sympatią. Jednymi z nich jest są na pewno Ólafur Arnalds i Janus Rasmussen (Kiasmos) i zdaje się, że ów duet również odwzajemnia uczucia naszych rodaków: 17 lutego po raz kolejny muzycy pojawią się u nas, zaczepiając o Warszawę, Sopot i Kraków.

Ólafur Arnalds i Janus Rasmussen poznali się bliżej w roku 2009 podczas pracy nad płytą zespołu Bloodgroup, której członkiem jest ten drugi – coś zaskoczyło i postanowili, że nie tylko chcieliby kontynuować muzyczną kooperację, ale stworzą również swój własny projekt. Tak właśnie powstał Kiasmos – duet ulepiony z minimalu, muzyki eksperymentalnej, ambientu, nastrojowego techno i Islandii. Pierwsza EP-ka „Thrown” powstała w 2012 roku, a dwa lata później został wydany debiutancki album „Kiasmos”, który przyniósł im światową popularność. Z niego pochodzą właśnie najbardziej znane utwory i lubiane „Looped”, „Burnt” czy „Held”. Ludzie pokochali ich nostalgiczno-taneczne dźwięki, oscylujące gdzieś pomiędzy akustyczną solową twórczością Ólafura a cięższym electropopowym zacięciem z Bloodgroup Rasmussena. Wypchane do granic możliwości bookingi artystów mówią same za siebie – Islandczycy bywają na największych światowych i europejskich festiwalach, ale też zdążyli kilka razy pojawić się na koncertach klubowych w Polsce. Oprócz grania na żywo, znajdują też czas na komponowanie, o czym świadczy pojawienie się w 2015 ich dwóch kolejnych EP-ek: „Looped” i „Swept”. Ólafur i Janus od początku są wierni labelowi Erased Tapes z Wielkiej Brytanii, gdzie wydają między innymi Rival Consoles, Douglas Dare czy Nils Frahm.

Po dość długiej trasie koncertowej z autorskim materiałem, duet zaczął występować również w formule DJ setów. Należy zaznaczyć, że 17 lutego w Sfinksie zespół będzie reprezentować tylko Janus Rasmussen, ale myślę, że samodzielnie wprowadzi wystarczająco dużo islandzkiego klimatu do skutej mrozem Polski.

Kiedy: 17.02 (sobota)
Gdzie: Soport, klub Sfinks700 (ul. Mamuszki 1)
Start: 22:00
Wstęp: 29 / 35 / 45 zł

Nie ma więcej wpisów