Festiwal, będący ostają sztuki niezależnej i undergroundowej, odbędzie się w Białymstoku już po raz siedemnasty. Dwa weekendy atrakcji, które przygotowali dla uczestników organizatorzy z Dyskusyjnego Klubu Filmowego „GAG”, działającego przy Białostockim Ośrodku Kultury, to miks muzyki i filmu, podsypany oryginalnymi warsztatami, panelami dyskusyjnymi i wystawami.

W ramach imprezy odbędą się trzy wydarzenia muzyczne. Niewystarczająco byłoby powiedzieć, że są to tylko koncerty, gdyż wśród nich znajdziemy również słuchowisko radiowe. Sowy Polski to projekt, w którym naukowe podejście spotyka się z psychodelią, a całość zamknięta jest w ramach nienagannie wypolerowanej produkcji. Czytany „Atlas Sów Polski” zostanie wzbogacony wizualizacjami Macieja Jaciuka i niepokojącą muzyką elektroniczną, co pozwoli udać się słuchaczom w podróż do tajemniczych lasów. Czy sowy są tym, czym się wydają?

Tego samego wieczora zaprezentuje się inny projekt czerpiący garściami ze słuchowiska radiowego, a mianowicie Kopyta zła. Joanna Szumacher i Paweł Cieślak sięgają po „Metzengerstein” Edgara Allana Poego, by przenieść na scenę historię Ferdynanda i jego zionącego złem konia. Zabawa z formą, stylowa narracja, mieszanka muzycznych stylów i taniec, uczynią tę opowieść jeszcze bardziej absorbującą. Obydwa koncerty odbędą się dzięki współpracy z wytwórnią Requiem Records.

Szczególnym wydarzeniem będzie koncert Innercity Ensemble, siedmioosobowej grupy, w której skład wchodzą m. in. Kuba Ziołek, Rafał Iwański czy Wojciech Jachna. Podopieczni Instant Classic w ubiegłym roku wydali fenomenalny album pt. „III”, na którym awangardowy jazz miesza się z avant-folkiem. Od wydania swojej pierwszej płyty muzycy eksperymentują z koncepcjami i dźwiękami, tworząc gęstą sieć improwizowanych brzmień. Wyjątkowości koncertowi nadaje fakt, że będzie to dopiero pierwsza wizyta grupy w Białymstoku.

Drugi weekend ¿Underground/Independent? to już tylko jeden koncert, będący za to współpracą dwóch utalentowanych osobistości. Piernikowski i Gołębiewski szykują się do wydania wspólnego albumu, a na razie koncertują, wywołując wśród słuchaczy mnogie emocje. Ten pierwszy współtworzy duet Syny, ten drugi jest uznanym na świecie perkusistą-improwizatorem. Łącząc siły osiągają zupełnie inną od swoich solowych dokonań jakość i właśnie to postarają się potwierdzić podczas festiwalowego koncertu.

Pełny program imprezy dostępny jest pod tym adresem. Warto wspomnieć, że poprzednie edycje festiwalu gościły takie zespoły jak Nagrobki, Stara Rzeka czy kIRk. Tym bardziej oczekiwania wobec tegorocznej są bardzo wysokie.

Co: Sowy Polski / Kopyta Zła
Kiedy: 17.03 (piątek)
Gdzie: Klub Fama, ul. Legionowa 5, Białystok
Start: 20:30
Wstęp: 10 PLN

Co: Innercity Ensemble
Kiedy: 18.03 (sobota)
Gdzie: Klub Fama, ul. Legionowa 5, Białystok
Start: 20:30
Wstęp: 20 PLN

Co: Piernikowski / Gołębiewski
Kiedy: 25.03 (sobota)
Gdzie: Klub Fama, ul. Legionowa 5, Białystok
Start: 20:30
Wstęp: 15 PLN

Nie ma więcej wpisów