Gdański festiwal Soundrive powiększa skład i do ogłoszonych już artystów dokłada kolejną światową dziesiątkę unikatowych wykonawców, którzy na przełomie sierpnia i września wystąpią na terenie Stoczni.

Do tej pory w programie znaleźli się m.in: RARA, Pill czy Get Your Gun dołączają reprezentacji Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Holandii, Polski i Meksyku. A w tym bliźniaczki Katie i Allison Crutchfield – kiedyś nierozłączne, dziś w dwóch oddzielnych projektach. Katie ostatecznie stworzyła Waxahatchee, który Pitchfork wyróżnił jako Best New Music.

Sevdaliza, to artystka pochodząca z Iranu, ale mieszkająca na stałe w Rotterdamie. Początkowo poświęciła się koszykówce, szybko jednak odnalazła radość w muzyce, w której nie brakuje emocji, podobnie jak w jej teledyskach. Inspiracji w nich szukał w końcu sam David Lynch. Princess Nokia, czyli Destiny Frasqueri to Portorykanka, która upodobała sobie wizerunek chłopczycy, poruszająca się po klimatach R’n’B i hip-hopu. W jej muzyce można się dopatrzeć wpływów z początku lat 90 i nawiązania zarówno do Aaliyah, jak i do Wu-Tang Clan.

The Picturebooks, to jeden z tych zespołów, który swoim brzmieniem i zdolnościami malowania dźwiękiem są w stanie przenieść słuchacza na kalifornijską autostradę. Brudne riffy i prawdziwie męski wokal, to coś co spodoba się nie tylko harleyowcom.

Miłośnicy mrocznych brzmień z pewnością upodobają sobie dźwięki spod szyldu Ritualz. Założony przez Juana Carlosa Lobo Garcia projekt, który jest wypadkową black metalu i dance z lat 90., industrialu i hip-hopu oraz wszystkiego, co pomiędzy nimi. Jednym słowem nie do sklasyfikowania.

Czterech eleganckich panów stojących za zespołem Artificial Pleasure, który w swojej muzyce skupia reinterpretacje Davida Bowiego czy Talking Head. Jest energicznie, tanecznie, żywiołowo i co najważniejsze niezwykle naturalnie. Podobnie jak w przypadku Ralpha Kamińskiego – młodego kompozytora, muzyka i autora tekstów, który umiejętnie łączy dźwięki skrzypiec czy fortepianu z artystycznym popem, doprawiając to wszystko elementami muzyki filmowej. Nieco nostalgicznie i ekscentrycznie.

Shaârghot. Organizatorzy piszą o nich tak: „Francuzi zostali wyciągnięci wprost z cyberpunkowej rzeczywistości, ale nie próbują dostosować się do realiów tego świata, zamiast tego narzucają swoje własne, podszyte electro-metalowym graniem szaleństwo, w którym obok muzyki równie ważne jest efektowne, imponujące show podczas koncertów”. I dokładnie to można o nich powiedzieć.

So Slow, to warszawska mikstura gatunków i stylów. Członkowie kwartetu działali w takich zespołach jak Muzycy pochodzą z takich kapel, jak Sunrise, The Band Of Endless Noise, Czerń, Iron To Gold, Daymares, Cast In Iron. I właśnie brzmienie tych projektów da się usłyszeć w kompozycjach So Slow.

Dzisiejsze rozdanie zamyka White Starlite. Nowy projekt wokalistki nieistniejącego już Destructive Daisy, w którym fascynacja grungem wymieszała się z innymi wpływami, tworząc świeżą i niebanalną odmianę muzyki gitarowej, która porywa i nie nudzi zarazem.

Nie ma więcej wpisów