Chociaż Smolna jest przede wszystkim klubem z muzyką techno i house, w miarę coraz dłuższego istnienia otwiera się również na inne gatunki. Niedawno ruszył cykl „Smolna Koncertowa”, który rozpoczął występ Poli Rise.

Nie był to jednak pojedynczy akt (uwaga: koncert KDMS przeniesiony został na czerwiec) – w maju w klubie pojawią się kolejni artyści z regularnymi koncertami. Będą to Sailor & I, Dune Rats i George Maple.

Ci drudzy wydają się nie pasować do warszawskiego klubu, gdyż w ich brzmieniu przeważają gitary, w dodatku surowe, czerpiące z punku i surf-rocka. Z drugiej strony może to być ciekawe doświadczenie z ogromnymi szansami na sukces. Bo czy klub techno nie może na jeden dzień zamienić się w mekkę rocka?

Sailor & I to projekt Alexandra Sjödina, szwedzkiego producenta, wokalisty i multiinstrumentalisty. Chociaż artysta jest aktywny od 2012 roku, dopiero w lutym wydał swój debiutancki album. „The Invention of Loneliness” nie zawiera co prawda największych hitów Szweda („Tough Love”, „Letters (Capital)”, „Leave the Light On”), ale jest równie bogaty w rozbudowane elektroniczne kompozycje, wspierane dodatkowo przez melancholijny wokal Alexandra. Nie jest to płyta typowo piosenkowa, a raczej zbiór starannie wyprodukowanych house’owych melodii, wzbogacony dodatkowo o wokal. W twórczości Sailor & I dużą rolę odgrywały też inne efekty, jak smyczki i bębny, dlatego taneczne „The Invention of Loneliness” stanowi wyraźną zmianę brzmienia. Można się jednak spodziewać, że na koncercie Szwed nie będzie stronił od swoich dawniejszych kompozycji, być może w rozszerzonej wersji.

Gdy w 2012 roku światło dzienne ujrzała płyta „Flume”, był to również mały debiut dla George Maple. Australijska wokalistka pojawiła się gościnnie w utworze „Bring You Down” i właściwie od tego momentu jej kariera nabrała rozpędu. W tym samym roku pojawiła się również kompozycja „Uphill”. Jednak prawdziwa rozpoznawalność przyszła dzięki wydanej dwa lata później EP-ce „Vacant Space”. Tam znalazł się zarówno przebojowy singiel „Talk Talk”, który potem DJ Snake zamienił w swój utwór, jak i niezwykle udana kompozycja „Vacant Space”, łącząca deep house’owy podkład z soulowym wokalem artystki. Tym samym Maple znalazła się w wytwórni Future Classic, zrzeszającej najlepsze australijskie zespoły i producentów. I chociaż do teraz nie ukazał się jeszcze pełnoprawny album wokalistki, wszystkie znaki wydają się wskazywać, że premiera jest bardzo rychła. Są nimi udane pojedyncze single z lat poprzednich („Lover”, „Sticks And Horses”, „Where You End And I Begin”) i tegoroczny utwór „Kryptonite”, z ogromnym tanecznym potencjałem. Najciekawsze jest jednak, jak autorska wizja electropopu w wykonaniu George Maple zabrzmi na żywo. A o tym będzie można się przekonać już pod koniec maja.

Co: Sailor & I
Kiedy: 2.05 (wtorek)
Gdzie: Smolna, ul. Smolna 38, Warszawa
Start: 20:00
Wstęp: 25 PLN / 30 PLN

Co: Dune Rats
Kiedy: 6.05 (sobota)
Gdzie: Smolna, ul. Smolna 38, Warszawa
Start: 20:00
Wstęp: 25 PLN / 30 PLN

Co: George Maple
Kiedy: 26.05 (piątek)
Gdzie: Smolna, ul. Smolna 38, Warszawa
Start: 20:00
Wstęp: 25 PLN / 30 PLN

Nie ma więcej wpisów