4DME to wielkie świętowanie faktu, że wszyscy jesteśmy inni i każdy z nas ma swoje piękne dziwactwa. By celebrować tą wyjątkowość, w tym roku ponownie przez cztery dni (28.05 oraz 01 – 03.06.2017) spotykać się będziemy w Teatrze Szekspirowskim przy najbardziej ekscentrycznych dźwiękach, jakie udało się znaleźć.

Jak zapowiadają organizatorzy będzie vapor, techno, space echo, będą gitary i saksofony, drony, arabskie nuty oraz fortepian i beat maszyny. Wystąpią między innymi: Tim Hecker, Hauschka, King Khan and the Shrines oraz Islam Chipsy i Nathan Fake.

28 maja Tim Hecker zainauguruje 4 Dni Muzyki Ekscentrycznej, usłyszymy materiał z najnowszej płyty artysty Love Streams.

Niewielu, poruszających się w obszarze muzyki ambientowej artystów, jest tak trudnych i wymykających się wszelkiej klasyfikacji, jak kanadyjski kompozytor Tim Hecker. W trakcie swojej 15-letniej kariery podróżował od odcieni refleksyjnego electronic noise i eksperymentalne projekty brzmieniowe po nowoczesne kompozycje z wyrafinowanymi akcentami.

Drugi z 4 Dni Muzyki Ekscentrycznej to eksplozja dźwięków z 3 fortepianów, z supportem wiolonczeli. Volker Beltermann występujący pod pseudonimem Hauschka to jeden z najbardziej znanych pianistów grający na tzw. fortepianie preparowanym.

Wykorzystując m.in. taśmy Gaffa, folie kuchenne, zakrętki, piłki do ping-ponga, a nawet wibratory, umieszczone na strunach i młoteczkach instrumentu, artysta uzyskuje zaskakujące brzmienie, a fortepian w jego rękach generuje nie tylko melodię, ale staje się również instrumentem perkusyjnym. Hauschka jest nie tylko pianistą, ale i kompozytorem. Szerszej publiczności artysta dał się poznać za sprawą tegorocznej oskarowej nominacji za muzykę do filmu „Lion – Droga do domu”.

Najnowszy album Hauschki „What If” to płyta frapująca, radykalna i wielowątkowa. Partie fortepianu zostały dopełnione elektroniką, szumami zrodzonymi z fascynacji brzmieniami Roland Jupiter 4 i harmonizerem Eventide H3000. Partie fortepianu, nadal są obecne, zostały jednak powielone i wielokrotnie zapętlone. To album niezwykły, którego nie da się zamknąć w jakichkolwiek ramach współczesnej muzyki.

2 czerwca wystąpi znany już polskiej, a nawet trójmiejskiej publiczności King Khan and the Shrines, którego gościliśmy już na Soundrive Fest oraz OFF Festivalu. Piątkowy program uzupełnią Ducktails, James Ferraro, Typhonian Highlife Groove, psychodelia, vaporwave i nostalgiczna elektronika w trzecim dniu festiwalowego szaleństwa 4dme!

Ostatniego dnia na scenie pojawią się Islam Chipsy, którzy na zeszłorocznym OFFie dali podwójny występ, LXMP, 1988, Piernikowski oraz Nathan Fake. Egipska żywiołowość, polscy fascynaci korgów, hip-hopowy duet indywidualnie i londyńska elektronika – to czwarty dzień 4DME.

Nie ma więcej wpisów