Podczas dzisiejszej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się o ostatnich artystach w line-upie białostockiej imprezy, wydarzeniach towarzyszących i jednej istotnej roszadzie.

Halfway Festival otwiera sezon letnich festiwali, gdyż rozpoczyna się dokładnie w pierwszy dzień wakacji – 23 czerwca. Wtedy to odbędzie się Halfway Fanday, specjalne wydarzenie dla fanów białostockiej imprezy. Nowością będzie tutaj lokacja – Starsabout i Christine Owman wystąpią na Dużej Scenie Opery, tam znajdzie się również publiczność. Nowe rozwiązanie ma otwierać na relację z muzyką i wpisuje się w ideę festiwalu, która zakłada brak bariery między publicznością i artystami.

Dowiedzieliśmy się też, że z powodów prywatnych zespół Grúska Babúska zrezygnował z przyjazdu na festiwal. Organizatorzy szybko znaleźli jednak zastępstwo, również islandzkie. W Białymstoku pojawi się duet East of My Youth, który tworzą dwie kobiety – Herdís Stefánsdóttir i Thelma Marín Jónsdóttir. Ich twórczość to podsypany elektroniką pop. 13 stycznia ukazała się ich debiutancka EP-ka, zatytułowana po prostu „East of My Youth”. Na festiwalu duet wystąpi w niedzielę.

Za pomocą platformy gigmit udało się również wyłonić dwóch polskich artystów festiwalu. Dzięki temu w sobotę wystąpi Agata Karczewska, otwierając tym samym właściwą część imprezy. Pojawi się na scenie jedynie ze swoją gitarą, co przypomina o songwriterskim charakterze Halfwaya. Agata brała udział w tegorocznej edycji Idola, w międzyczasie wydając swoją debiutancką EP-kę „You’re Not So Special”. Z coverów, które nagrywa, można wywnioskować, że inspiruje się m. in. Sufjanem Stevensem, Donem McLeanem czy Vance Joyem. Warto więc pojawić się na jej występie i dać się wchłonąć muzyce, która rozbrzmi, miejmy nadzieję, w pełen słońca dzień.

Za to w niedziele pojawi się duet Coals. Ślązaków nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, bo są obecnie jednym z najlepiej rokujących polskich zespołów. Wystąpili już na niejednym zagranicznym festiwalu, jak też na polskim OFFie i Open’erze. Nie wydali jeszcze debiutanckiego albumu, zdążyli się podzielić jedynie EP-ką „Homework”. Długo wyczekiwana płyta powinna się jednak ukazać jeszcze w tym roku. Warto zauważyć, ze Kasia Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski już dwukrotnie wystąpili w sesji dla KEXP (w ubiegłym roku i dwa lata temu), co dla początkujących artystów jest ogromnym prestiżem. Niedawno podzielili się utworami „S.I.T.C”, „Lato2002” i „RAVE03′”, a podczas festiwalu być może zaprezentują jeszcze inne premierowe kompozycje, które już pojawiały się na koncertach.

Restauracja Horyzont, czyli oficjalny partner festiwalu, będzie gościła również wydarzenia towarzyszące – spotkania i dyskusje. Oprócz nich w niedzielę odbędzie się Śniadanie na trawie – już na terenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W sprzedaży ciągle dostępne są bilety. Zarówno jednodniowe (piątek40 PLN, sobota90 PLN, niedziela100 PLN), jak i trzydniowe. Karnety kosztują 140 PLN (ulgowy) / 160 PLN (normalny). Można je zakupić tutaj.

Nie ma więcej wpisów