W obecnej rzeczywistości, tak bardzo rozpędzonej i zabieganej, ludzie coraz częściej zaczynają doceniać ideę slow life. Zakłada ona oderwanie się od głównego nurtu i zwolnienie tempa w niemal wszystkich sferach życia. Właśnie tego można się spodziewać po Podlasie SlowFest – imprezie rozpoczynającej się pierwszego lipca.

Powolna kontemplacja ma dotyczyć różnych dziedzin, a festiwal zrzesza ich całkiem dużo. Są nimi film, muzyka, teatr, literatura, słuchowiska radiowe, sztuki wizualne, kulinaria, warsztaty, wycieczki czy spacery. Wszystko to zaplanowane zostało na dwa i pół miesiąca, tak, aby wydarzenia nie nakładały się na siebie i aby umożliwić pełne skupienia uczestnictwo w wybranych przedsięwzięciach. A te, szczególnie od strony muzycznej, zapowiadają się naprawdę obiecująco.

Festiwalowe wydarzenia będą się odbywały w Supraślu. To niewielkie miasteczko niedaleko Białegostoku ma w sobie wszystko to, co stanowi urok Podlasia – tradycja wschodu spotyka się tutaj z kulturą zachodu, a okolicę stanowi dziewicza Puszcza Knyszyńska i rzeka Supraśl. Na terenie miasta swoją siedzibę ma utytułowany Teatr Wierszalin, a na turystów czeka m. in. Muzeum Ikon, Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa, Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa czy Dworek Zacherta. Oprócz tego w pobliżu znajdują się parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody, które pozwalają na zawiązanie jeszcze ściślejszej relacji z przyrodą.

Łącznie zaplanowano piętnaście koncertów, zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Całość rozpocznie, zaplanowany na 8 lipca, występ Guo Gana i Loupa Barrowa – mistrzów muzycznych eksperymentów. Tradycja i klasyka spotkają się ze współczesnością dzięki takim instrumentom jak erhu, mbira i dulcimer. Pięć dni później wystąpi Męski Chór Kameralny im. Bogdana Onisimowicza, który wykona mające ponad 400 lat pieśni cerkiewne.

Ważnym momentem festiwalu będzie koncert Jozefa van Wissema, który zaprezentuje swój najnowszy album „New Lute Music for Film”. Artysta zagra na swojej lutni, z której potrafi wydobyć nie tylko barokowe melodie, ale też mroczne, pełne tajemnic brzmienia. Muzyk współpracował m. in. z Jimem Jarmushem, Zolą Jesus i Tildą Swintą. Na festiwalu wystąpi 17 sierpnia w kościele p.w. NMP Królowej Polski.

Warto zwrócić też uwagę na pozostałe koncerty: zespołu Kormorany, HoTS czy Wolfganga Mitterera, jak też na występy Piotra Domagały w towarzystwie Kwartetu Śląskiego, Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego i Bester Quartet. A to tylko część zaplanowanych muzycznych wydarzeń. Odbędą się one w różnych lokacjach Supraśla – oprócz wspomnianego kościoła również w Teatrze Wierszalin, Domu Ludowym i w plenerze.

Więcej informacji o imprezie można zdobyć pod tym adresem, a tutaj dostępny jest pełny spis wydarzeń muzycznych wraz z cenami biletów i miejscami koncertów. Cały festiwal potrwa w dniach 1 lipca – 17 września.

Nie ma więcej wpisów